Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
 
pobyty na Slovensku

Prameň v štôlni Vyhne

Traduje sa, že pramene vo Vyhniach boli zachytené pri razení stredovekej štôlni na prieskum ložiska pyritu alebo hematitu ako rudnej suroviny pre miestne železné hámre. V hĺbke 62 m narazili na železitý horúci termálny prameň, ktorý položil základy vzniku kúpeľov. Ten sa síce časovo nedá presne určiť, ale rímskokatolický biskup Arnold Ipolyi spomína, že už v 13. storočí sa Vyhne spomínajú pod menom „Szénasi hévvíz - Bzenická teplá voda“ s liečivými účinkami obsahujúca železo a prameniaca vo vyhnianskych baniach.

 Najväčší rozmach zaznamenali vyhnianske kúpele v 17. a 18. storočí a stali sa z nich vyhľadávané stredoeurópske kúpele. K dobrému chýru kúpeľov prispel aj tamojší pobyt sedmohradského kniežaťa, vodcu stavovského povstania, Františka Rákocziho II. a jeho manželky Šarloty Amálie. V roku 1862, kedy kúpele vlastnilo mesto Banská Štiavnica, vyrazili tzv. Novú štôlňu, dlhú 126 m, razenú nižšie pod úrovňou Starej štôlne a pre kúpeľné účely sa začali využívať nové výdatnejšie pramene  tzv. Prostredného a Predného prameňa teplého 37°C a Zadného studeného prameňa.

 V 19. storočí sa v kúpeľoch liečili aj uhorský palatín arciknieža Jozef so svojou manželkou, spisovateľ Móric Jókai aj Augustín Lobkovitz. V druhej polovici 19. storočia však už kúpele začali upadať nakoľko mesto Banská Štiavnica sa ocitlo v zlej finančnej situácie. Priestory kúpeľov sa začali využívať najprv na výučbu policajtov a neskôr ako koncentračný tábor „Židovská vysťahovalecká skupina“, ktorého názov bol neskôr zmenený na „Pracovný tábor Židov“. Po vypuknutí SNP bol tábor 21. septembra 1944 rozpustený a priestory kúpeľov začali miestni obyvatelia rabovať a 10. apíla 1945 boli zničené požiarom.

Napriek úsiliu niekoľkých nadšencov sa už kúpele nepodarilo obnoviť. V roku 1967 bol vyvrtaný pri čelbe Novej štôlne nový (umelý) vrt H1 (pri dnešnom hoteli Termál) do hĺbky 92 m, ktorý zachytáva termálnu vodu v hĺbkovom horizonte 19 - 78 m. Teplota vody 35,3°C, výdatnosť 300 l/min., a existujú aj ďalšie umelé vrty. Dnes je na mieste bývalého kúpaliska, ktoré obec vybudovala ešte v roku 1963,  postavený nový Vodný raj Vyhne. A tak kedysi známe kúpele majú svojho pokračovateľa, ktorý ponúka jedinečný relax uprostred nádhernej prírody.

Prameň prírodnej termálnej vody vo Vyhniach s teplotou 36,5°C sa vyznačuje vysokým obsahom železa. Svojimi liečivými účinkami blahodarne pôsobí na zápaly nervov, ženské ochorenia, zhybové a svalové reumatizmy, kožné a srdcové ochorenia, stavy po operáciách i duševnú vyčerpanosť.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org, https://www.vyhne.sk

Najčastejšie otázky o atrakcii Prameň v štôlni Vyhne

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím