Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Kam na turistiku

Kam na turistiku Margaréta Koklesová 16. 10. 2019 Vysoké Tatry, Nízke Tatry

Čas strávený v prírode má na náš organizmus blahodarné účinky. Budujeme si kondíciu, lepšie zvládame stres alebo sa môžeme regenerovať z rôznych chorôb, či zranení. Slovensko aj napriek svojej malej rozlohe ponúka neuveriteľne veľa trás, výhľadov a dychberúcich ciest. Dnes sme pre vás vybrali tie najkrajšie. Najbližší víkend si zbaľte termosku čaju a vyrazte do hôr. Napríklad sem:

Badínsky prales

Viete o tom, že prales máme aj na Slovensku? Ten najznámejší sa rozprestiera v Kremnických vrchoch, neďaleko obce Badín. Ide o prísne chránenú lokalitu, ktorá bola vyhlásená za Územie európskeho významu. Oblasť je pozostatkom prastarých karpatských hvozdov s výskytom až 400 ročných stromov. Tie najvyššie majú až 40 metrov. Okrem vzácnej flóry sa tu vyskytujú aj zriedkavé druhy živočíchov – vlk dravý, či rys ostrovid. Okrajom Badínskeho pralesa vedie cca kilometer dlhý náučný chodník. Hlbšie do pralesa sa dostanete iba v rámci odbornej exkurzie so sprievodcom z Lesov SR.

Jánošíkove diery

Nádherná sústava tiesňav a kaňonov sa delí do troch častí: Dolné Diery, Nové Diery a Horné diery. Nájdete tu viac ako dvadsať vodopádov, krásne skalné útvary i množstvo zaujímavých druhov zvierat a rastlín. Štart trasy je v obci Terchová, trasu môžete absolvovať aj s deťmi. Niektoré miesta je potrebné zdolávať pomocou oceľových alebo drevených rebríkov. Celá trasa je dobre značená, najmä v lete ale počítajte s masovou návštevnosťou.

Kôprovský štít

Z Kôprovského štítu je naozaj nádherný výhľad na Kriváň, Rysy alebo Mengusovské štíty. Ide ale o pomerne náročnú túru, ktorá ide okolo Veľkého Hincovho plesa. Ak budete mať šťastie, natrafíte po ceste aj na kamzíky. Kôprovský štít je jeden z ôsmich vrcholov Vysokých Tatier, ktoré sú prístupné turistom. Trasa začína od hotela Patria (Štrbské pleso) po červenej, cez Popradské pleso, Mengusovu dolinu, Hincov potok až po Veľké Hincove pleso. Názov pochádza od doliny, ktorá sa rozkladá západne od Kôprovského štítu, pre hojný výskyt Kôprovníčka bezobalového.

Kvačianska dolina

Krasová dolina má charakter tiesňavy, preteká ňou potok Kvačianka. Dolinou vedie náučný chodník, túra je vhodná aj pre deti alebo seniorov. Čaká vás príjemná prechádza naozaj malebným horským prostredím. Určite neprehliadnite skalný útvar Jánošíkova hlava, krásne výhľady na dolinu a najme malebné Mlyny Oblazy.

Lomnický štít

Jeden z najznámejších štítov Vysokých Tatier je zároveň jedným z najvyšších vrchov Slovenska. Hore sa môžete dostať lanovkou, nevedie sem žiadna turistická trasa. Výstup je možný iba v sprievode horského vodcu, pre odvážnejších to bude celoživotný zážitok. Bez ohľadu na to, či sa hore dostanete pešo alebo lanovkou, môžete sa kochať naozaj neuveriteľne krásnym výhľadom alebo sa občerstviť napríklad čajom, či horúcou čokoládou.  

Suchá Belá

Najromantickejšia a najnavštevovanejšia roklina Slovenského raja. Vyznačuje sa najmä mimoriadnymi geomorfologickými prvkami. Suchá Belá je národnou prírodnou rezerváciou, vedie ňou turistický chodník. Užiť si môžete pohľad na nádherné vodopády (Misové vodopády, Okienkový vodopád, Korytový vodopád, Bočný vodopád a iné).

Veľký Sokol

Najmohutnejšia a najdlhšia roklina Slovenského raja. Oba brehy tiesňavy tvoria skalné zrázy vysoké viac ako 300 metrov. Samotnú roklinu tvorí Malý vodopád, Kaskády, Veľký vodopád a Róthova roklina. Róthova roklina je najdivokejšia časť tiesňavy, meno nesie po znánom tatranskom horolezcovi, Martinovi Róthovi. Trasa začína pri turistickom centre Podlesok, po zelenej značke.

Tomášovský výhľad

Jednoduchá turistika, na konci ktorej sa budete kochať nádherným výhľadom. Samotná vyhliadková plošina je naozaj kúzelná a ponúka ako na dlani okolitú prírodu a lesy. Týči sa nad riekou Hornád a i pohodovým krokom to zvládnete za cca hodinku. Trasa začína na (platenom) parkovisku Čingov, odkiaľ idete po žltej značke. Pripravte sa ale na turistov, miesto patrí medzi najnavštevovanejšie v Slovenskom raji. Ideálne je trošku si privstať.

Malý Rozsutec

Malý a Veľký Rozsutec môžete zvládnuť i naraz, no je pravda, že Veľký Rozsutec láka turistov o trošku viac. Je to škoda, pretože jeho mladší brat určite nezaostáva. Pripravte sa na skaly, reťaze i na nádherné výhľady. Čaká vás jednoducho výstup ako sa patrí. A ak chcete zažiť naozaj špeciálny zážitok, privstaňte si. Na Malom Rozsutci zažijete magicky nádherné ráno.

Jahňací štít

Ak hľadáte naozaj nádhernú jednodňovú túru, vyberte sa na Jahňací štít. Čaká vás príjemný výstup na Brnčalku, jednu z najkrajších chát v Tatrách. Chata má svoje čaro najmä vďaka Zelenému plesu, ktoré sa pri nej rozprestiera. Po chatu ide o pomerne jednoduchú túru, od plesa ale na vrchoch Jahňacieho štítu už začína trasa pre náročnejších. Skalné chodníčky, reťaze i stúpanie. Ale výhľad stojí naozaj za to. Belianske Tatry (ktoré mnohí považujú za priam mystické miesto) budete mať ako na dlani.

Sitno

Banská Štiavnica je obľúbeným turistickým mestom nielen kvôli historickému centru, ale aj kvôli nádhernej prírode. Medzi najznámejšie prvky patrí najvyšší vrch Sitno. Sitno bolo kedysi sopka, jeho vyvýšený raz s hradbami bol útočiskom ľudí už odpradávna. Dnes tu nájdeme ruiny rozsiahleho stredovekého hradu. Trasa na Sitno začína na Počúvadlianskom jazere a vedie úbočím Petrovho vrchu, cez dubovo-bukový les až na Tatársku lúku. Úplne hore sa už potom dostanete po schodoch. Ide o najstarší turistický chodník na Slovensku. Zo Sitna sú nádherné výhľady, občerstviť sa môžete v turistickej chate s múzeom.

Kráľova hoľa

Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier, ponúka nádherný výhľad na Vysoké Tatry, Liptov i Spiš. Legendami opradený vrch je prezývaný i strechou Slovenska. Na svahoch tohto masívu pramenia rôzne významné slovenské toky ako Čierny Váh, Hron alebo Hornád. Hore sa dostanete najjednoduchšie po modrej z obce Šumiac.

Čertova skala

Čertova skala je kúzelné dielo prírody. Ide o balvan (sopečnú bombu) o rozmeroch asi 5 metrov kubických, ktorý je prilepený na malé skalné podložie asi 250 metrov nad údolím rieky Hron. Celé územie patrí do Národnej prírodnej rezervácie. Vedie sem zelená turistická značka, ktorá začína západne od obce Budča. Trasa je nenáročná, zvládnete ju i s deťmi.

Na záver: Základné pravidlá pre pohodové zvládnutie túry:

  • Vyberte si vhodnú trasu. Nepreceňte svoje sily hneď na začiatku. Pri náročných trasách musíte napríklad loziť po skalách alebo sa pridŕžať reťazí. Ak ste turista-začiatočník, nemusí vám to byť práve najpríjemnejšie.
  • Zoberte si palice. Pri chôdzi odľahčujú kolená, členky i bedrové kĺby. Oceníte ich najmä, ak máte zdravotné problémy.
  • Nepodceňte vhodnú obuv a oblečenie. Kvalitné turistické topánky sú absolútna nutnosť. Chýbať by vám nemala ani nepremokavá bunda, poobedňajšie búrky sú na horách bežné.
  • Zbaľte sa tak akurát. Nezabudnite na dostatok vody, nespoliehajte sa na to, že ju po ceste doplníte. Pribaľte si i drobné jedno (na energiu) ako oriešky, ovocie alebo fit tyčinku. Ak sa budete vracať za tmy, nezabudnite na čelovku.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

10 najnáročnejších túr v Tatrách. Trúfnete si? 10 najnáročnejších túr v Tatrách. Trúfnete si? Táňa Žifčáková 25. 03. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Väčšinu vecí, ktoré stoja za to si treba zaslúžiť a tatranské výhľady nie sú výnimkou. Tie najkrajšie sa ukážu po najnáročnejších výstupoch. Dokážete sa s nimi vysporiadať   Pešia turistika v kopcoch...
15 zábavných hier na turistiku s deťmi 15 zábavných hier na turistiku s deťmi Táňa Žifčáková 03. 03. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Vziať deti pravidelne na turistiku je výborný spôsob, ako v nich budovať pozitívny vzťah k prírode. Aby sa pre ne prechádzky nestali príliš jednotvárnymi, môžete im ich spestriť celým radom zábavných aktivít.   Blahodarné...
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím