Turistický región
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy

Skanzen Čičmany

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Čičmany

Rázovitá obec Čičmany rozprestierajúca sa v Strážovských vrchoch, cca 40 km od mesta Žilina, je známa zachovalou ľudovou architektúrou, originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou. V snahe zachrániť ľudovú architektúru a tradície obce aj pre ďalšie generácie, bola časť obce (dolná časť so 136 drevenicami) v roku 1977 vyhlásená za národnú pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. V obci sa dodnes pestujú ľudové tradície. Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa tu vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje.

V rámci obce sú dve stále expozície, ktoré spravuje Považské múzeum, Radenov dom, expozícia prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odevy a textil, a Dom č. 42 (dom bol do 80. rokov ešte obývaný), expozícia zachytáva bývanie společníkov, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia. V Čičmanoch sa nachádza aj národopisná expozícia, do ktorej patrí barokovo-klasicistický kaštieľ a barokový kostol Nájdenia sv. Kríža.

V súčasnosti z pôvodných asi 1500 obyvateľov žije v obci už len niečo cez 200 obyvateľov, ktorí sa však môžu pochváliť pre turistov jedinečnou ľudovou architektúrou, ale aj nádhernou prírodou, ktorá je celoročne ideálnym miestom oddychu. Čičmany patria k najkrajším miestam Slovenska.

Skanzen je otvorený celoročne a jeho prehliadka trvá približne 45 min. Pre viac info pozri TU.

Najčastejšie otázky o atrakcii Skanzen Čičmany

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3