Habánsky dvor Veľké Leváre

Obec na západnom Slovensku sa preslávila najmä habánmi. Habáni, alebo tiež novokrstenci, boli náboženským spoločenstvom pôvodom zo Švajčiarska, ktorí v dôsledku prenasledovania v západnej Európe utekali na východ a usadili sa aj na západnom Slovensku. Tu, vo Veľkých Levároch, si založili v roku 1592 jedno zo svojich sídlisk tzv. Habánsky dvor. Tvorí ho komplex ľudových stavieb zo 17. až 19. storočia a jedná sa o najväčšiu zachovanú lokalitu pôvodného obydlia habánov v Európe. Nachádza sa tu 22 viacpodlažných stavieb, ktoré boli postavené okolo štvorcového námestia. Ide o dlhé a objemné murované stavby, ktoré majú svoj pôvod v neskorogotickej architektúre domov, ktoré sa pôvodne stavali v Nemecku. Domy sa vyznačujú viacpodlažným podkrovím, pekne zdobenými oknami, a hlavne strmou slamenou sedlovo strechou, habánskou šikminou. Táto strecha bola ohňuvzdorná a vyznačovala sa aj tepelnoizolačnými vlastnosťami. 

Spoločenstvo Habánov v obci Veľké Leváre pôsobilo do prvej polovice 20. storočia. Neskôr, v roku 1972, tu vzniklo Habánske múzeum, ktoré je v súčasnosti vysunutou expozíciou Záhorského múzea v Skalici. Návštevníkom približuje históriu habánskej komunity, špecifiká jej spoločenského, rodinného ako aj  hospodárskeho života. V múzeu je možné obdivovať preslávenú habánsku keramiku, habanskú kaplnku a spoznať históriu obce Veľké Leváre. Návštevy je potrebné vopred dohodnúť v Kultúrnom dome vo Veľkých Levároch na Tel. č. +421 34 779 44 93, 779 41 07, 779 43 16.

Najčastejšie otázky o atrakcii Habánsky dvor Veľké Leváre

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím