Prameň Gemerka

Minerálna voda Gemerka alebo Šťavica, ako ju nazývajú Tornaľčania, patrí medzi najznámejšie minerálky, vyvierajúce v oblasti Gemera. Získava sa z vrtu HVŠ-1 v Tornali z hĺbky 98,5 – 99,5 m. Prvá písomná zmienka o minerálnych vodách niekdajšej Gemerskej stolice pochádza z roku 1769, kedy o nich informoval panovníčku Máriu Teréziu stoličný fyzikus František Keszler. Voda má podľa odborníkov vyvážený obsah minerálov a stopových prvkov a unikátna kombinácia megnézia a vápnika má antistresové a povzbudzujúce účinky pre ľudský organizmus a vápnik chráni aj pred osteoporózou. Minerálna voda ďalej znižuje hladinu cholesterolu, odstraňuje únavu a bojuje proti svalovým kŕčom. Pravidelným darcom krvi sa dokonca odporúča piť práve táto voda. Je vhodná tiež pre diabetikov a napomáha tráveniu. Navyše pre stálosť chemického zloženia a prirodzený obsah oxidu uhličitého ako jedna z mála vôd nevyžaduje žiadnu úpravu. Minerálnu vodu Gemerka vyrába spoločnosť Gemerské žriedla, a. s.

Pravidelné pitie minerálnej vody Gemerka vhodne dopĺňa dennú potrebu životne dôležitých minerálov - magnézia a vápnika, tým najprirodzenejším spôsobom, v optimálnom pomere 1:3 (Mg:Ca). Prístup k prameňu - za mestom smerom do Rimavskej Soboty sa odbočí doprava a potom je to už len kúsok k prameni. Takmer v poli sa nachádza malý prístrešok, v ktorom neustále tečie spomínaná minerálka.

Najčastejšie otázky o atrakcii Prameň Gemerka

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím