Minerálne pramene Gánovce

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Gánovce

Liečebné minerálne pramene na území Gánoviec sa spomínajú už v roku 1549 a súvisia so vznikom gánoveckých kúpeľov, ktoré patrili medzi najstaršie na Slovensku. Kúpele fungovali do roku 1948, kedy boli znárodnené a včlenené do komplexu štátnych kúpeľov a žriediel. V plnej prevádzke tak boli do roku 1991 a odvtedy chátrali.

K dnešnému dňu je v Gánovciach zaznamenaných 27 aktívnych a niekoľko už zaniknutých prameňov a vrtov. Sadrovo zemitá uhličitá kyselka obsahuje prevažne HCO3, Ca, Mg, a má teplotu 24,2°C. Využívala sa tak na kúpeľnú ako i pitnú liečbu. Kúpeľ v sadrovej termálnej vode slúžil na liečenie zažívacieho traktu a močových ciest. Minerálna voda pôsobí účinne pri žalúdocných kataroch, všeobecne pri problémoch zažívacích ústrojov, pri reumatizmu, v začiatocnom štádiu tuberkulózy, pri škrofulóze, krivici, chronických kožných ochoreniach, málokrvnosti, cukrovke ako aj v liečbe dny. Gánovecké minerálne vody slúžia ako doplnok pitného režimu, mali by sa konzumovať s prestávkami alebo kombinovať, a denný príjem nemal prekročiť 0,5 l za deň.

Známy je napr. Vrt východne od obce Gánovce, z ktorého dnes nad povrch vyčnieva pažnica, na ktorej je navarená rúrka, z ktorej vyteká číra minerálna voda, slabo zapáchajúca po sírovodíku, s chuťou teplej kyselky. Ďalej Pod močiarom veľký prameň juhovýchodne od obce cca 1 km, prameň krytý betónovými platňami je zachytený do kovovej rúrky, ktorá je zarazená do hlinitého alúvia pod úroveň terénu a na výtoku vytvára tmavohnedočervený sediment oxidov Fe. Voda je číra, má chuť dobrej železitej kyselky a cítiť ju slabo po sírovodíku. Prameň v opustenom travertínovom lome cca 450 m východným smerom od Gánoviec vyteká z pukliny na južnej strane kopy. Minerálna voda je číra, zapácha slabo po sírovodíku má chuť teplej sírnej kyselky a nevyužíva sa. Medzi Hozelcom a Gánovcami sa nachádza prameň, gejzír Hozelec, z ktorého zhruba každú trištvrte hodinu prýšti voda. Voda z "gejzíra" má priaznivé účinky na pooperačné stavy, pohybové ústrojenstvo, ale aj na kožné problémy.

Gánovecké kúpele boli, vďaka manželom Sekelským, opäť zrenovované a znovuotvorené v roku 2011 pod názvom Aqua Spa Gánovce. Majú na výber niekoľko typov bazénov s minerálnou vodou (vonkajší bazén, vonkajší sedací bazén a vonkajší detský bazén), relaxačno-liečivých kúpeľov (minerálny, perličkový minerálny a prísadový minerálny kúpeľ), masáže (klasická, športová, relaxačná) a zábalov (parafinový, rašelinový). Stravovanie v priestoroch areálu je zabezpečené formou samoobslužného bufetu a ubytovanie v penzióne. V areáli naďalej pokračujú stavebné práce na ďalších atrakciách.

Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne pramene Gánovce

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3