Navigovať do miesta
Kúpele Trenčianske Teplice a.s.
T.G. Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika
Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Voľný čas - Kúpele Trenčianske Teplice

Poloha Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Zavolajte nám - 02 21 02 57 57
Počet zobrazení: 693897×
Navigovať do miesta
Kúpele Trenčianske Teplice a.s.
T.G. Masaryka 21
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika
Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec

Šport

  • mesto má niekoľko tenisových areálov /jeden aj so zimnou prevádzkou/, tradície a možnosti futbalu, volejbalu, lukostreľby, stolného tenisu, mininigolf, požičovňu horských bicyklov a možnosti skalolezenia
  • letecký a parašutistický šport: v neďalekej Slávnici
  • let balónom: len pri priaznivom počasí
  • jazdectvo: možnosť jazdenia na koňoch a ukážky drezúry plemena Furioso si môžete užiť v žrebčíne Motešice alebo jazdu v štýle country v Omšení
  • lyžiarske centrá /Homôlka, Mojtín, Čičmany, Čertov/

Turistika a prechádzky

Ak chcete mať pokoj a nefalšovanú atmosféru oddychu po kúpeľných procedúrach, je tu krásny kúpeľný park s Labutím jazerom, nadväzujúci lesopark s lesníckym náučným chodníkom, ktorý prechádza do rozľahlého lesa, bohatého na zver, huby a lesné plody.
Trenčianske Teplice ležia v úzkej doline, ktorou preteká potok Teplička a mesto lemujú dva výrazné chrbty – zo severnej strany Grófovec (557 m.n.m.) a z južnej Klepáč (575 mn.m.), ktorý je zároveň najvyšším vrcholom nad kúpeľmi. Pomerne malá veternosť na území mesta je spôsobená práve menovanými chrbtami.

V najbližšom okolí sa nachádzajú tieto chránené územia:

  • Trubárka – národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1982 s výmerou 7,4 ha. V skalných a lesostepných biotopoch sa nachádzajú zriedkavé druhy fauny a flóry.
  • Potok Havránková dolina bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1984. Aj keď rozloha chráneného územia je len 4, 76 ha, potok je významný zachovanými brehovými porastami a biocenózami dna.
  • Žihľavník – Baske je národnou prírodnou rezerváciou od roku 1967. Predmet ochrany tohto krasového územia tvoria zmiešané porasty. Územie zaberá rozlohu 130 hektárov.
  • Prírodný výtvor Lánce – na severnom úpätí masívu Baske (1987).
  • Omšenská Baba (rozloha 36 hektárov) je podobne ako Žihľavník – Baske národnou prírodnou rezerváciou už od roku 1967. Tvorená je skalnými útvarmi triasových vápencov a dolomitov a je významnou floristickou lokalitou.

Medzi Púchovským a Trenčianskym prielomom Váhu sa nachádza Ilavská kotlina ako súčasť Považského podolia. Tvorí spádovú oblasť turistických trás na všetky svetové strany. Je východiskovým bodom do okolitých hôr s turistickými chodníkmi na Vápeč (956 m), Strážov (1216 m) v Strážovských vrchoch a Vršatec (805 m) v Bielych Karpatoch. Najvýraznejšou dominantou Bielych Karpát sú Vršatecké bradlá, ktoré mohutne pôsobia nad obcou Vršatské Podhradie. Tento impozantný prírodný výtvor vápencových múrov, stien a veží je prírodnou rezerváciou, ktorou vedie náučný chodník a turistická trasa. Juhovýchodne od mesta sa nachádza najatraktívnejší vrch v Strážovských vrchoch - Vápeč (956 m) – Národná prírodná rezervácia, na ktorý vedie turistická trasa. Je to významná dominanta, tvorená dolomitmi a vápencami s výskytom vzácnych druhov vegetácie. Z vrcholu je nádherný výhľad na všetky svetové strany. Vo východnej časti okresu, východne od obce Zliechov sa nachádza ďalší významný vrch Strážov, podľa ktorého je pomenovaný geomorfologický celok Strážovské vrchy, oddeľujúci povodie Váhu od povodia rieky Nitra. Lokalita je národnou prírodnou rezerváciou, kde sú zaujímavé krasové javy – jaskyne, priepasti a vodopády. Značená turistická trasa vedie ponad údolie potoka na vrch Vápeč, ktorý patrí medzi najatraktívnejšie dominanty Strážovských vrchov.

Tipy na turistické trasy

Cyklotrasa: Ilava – Homôlka – Baske – Žihľavník – Trenčianske Teplice

Žltá pásová značka:

Ilava - Sokol - Vápeč.
Ilava, želeničná stanica - Sokol - osada Háj, rázcestie - červená, modrá pásová značka - Vápeč (956 m).
Zostup z vrcholu Vápeč po modrej pásovej značke do podhorskej obce Horná Poruba. Celkom 4.30 h, prevýšenie 706 m.
Prechod Porubskou brázdou striedavo lesom a horskými lúkami, spojený s výstupom na Sokol a Vápeč. Trasa má neustále výhľady a prebieha v smere cesty Ilava – Horná Poruba.

Červená pásová značka:

Ilava - Zliechov - Strážov - Čičmany.
Z Ilavy autobusom do obce Zliechov.
Zliechov - Strážov - Čičmany.
Celkom 3 h, prevýšenie 610 m.

Pred výstupom na najvyšší vrchol Strážovských vrchov z obce Zliechov – odporúčame na tamojšom salaši ochutnať ovčí syr a žinčicu. Zostup zo Strážova do horskej rázovitej obce Čičmany s unikátnou ľudovou architektúrou

Modrá pásová značka:

Ilava - Vršatec - Červený Kameň - Lednica.
Z Ilavy autobusom do obce Vršatské Podhradie.
Vršatské Podhradie – odbočka k zrúcanine hradu Vršatec (805 m) – po modrej značke do obce Červený Kameň – ďalej do obce Lednica. Územie patrí do chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Celkom 3.15 h, prevýšenie 490 m.
Hradný kopec Vršatec bol osídlený už v dobe bronzovej. Vznikol ako strážny hrad na ochranu hraníc Uhorska. Poslední, ktorým patril boli Königseggovci, majitelia rozsiahleho územia medzi Ilavou a Bielymi Karpatmi.

Tipy na výlety

SKALKA NAD VÁHOM (20 km)
Rozprestiera sa na pravej strane rieky Váh. Neodmysliteľnou súčasťou je zrúcanina benedik-tínskeho kláštora na Starej Skalke, pochádzajúceho z 13. stor. V areáli kláštoriska je aj malý kostolík, vsadený do dutiny skalného brala. V jeho blízkosti je neveľká jaskyňa, v ktorej viedli pustovnícky život sv. Andrej Svorad a sv. Benedikt. Na brale Novej Skalky stojí dvojvežový kostolík. Nová Skalka je najstarším pútnickým miestom na Slovensku.
TEMATÍN (50 km)
Bol jedným z najvyššie položených hradov na Slovensku. Prvé zmienky o ňom sú z roku 1270. Hrad bol strediskom panstva Tematín. V 17. storočí bol horný hrad upravený na obytné priestory. Veľakrát bol obliehaný a poškodený, najviac Rákocziho vojskami v roku 1710, odkedy začal pustnúť. Info: 032/777 6121
TRENČÍN (16 km)
„Perla Považia“, je jedným z najkrajších miest Slovenska. Jeho existencia je písomne doložená už z čias Rímskej ríše nápisom na hradnej skale z roku 179 n.l. (hotel Tatra) Trenčín Vám poskytne bohatú ponuku kultúrnych a historických pamiatok. V centre mesta Trenčín môžete vidieť: Stĺp svätej trojice, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského s kláštorom, Farské schody, Farský kostol Narodenia Panny Márie, Dom mestského kata, Dolná mestská brána, Židovská synagóga, Kaplnka sv. Anny, Kláštorný kostol Notre Dame, Evanjelický kostol, Karner sv. Michala, Trenčianske múzeum. Atraktívna je vyhliadka z Mestskej veže (032/ 16 186)

Trenčiansky hrad (Tel.: 032/743 5657)
Od roku 1961 je národnou kultúrnou pamiatkou a dominantou mesta. Jeho začiatky sa viažu k 11. storočiu, keď pozostával z obytnej veže a rotundy. Od 13 storočia sa hrad rozširoval o ďalšie stavby a paláce Matúšov, /dnes už neexistujúci/, Ľudovítov, Barborin a palác Zápoľských. V dolnej časti hradu dominuje delová bašta, kaplnka a najmä povestná Studňa lásky, ku ktorej sa viaže legenda o láske Turka Omara ku krásnej Fatime.
VRŠATEC (25 km)
Nad obcou Vršatecké Podhradie sa týčia zrúcaniny stredovekého hradu Vršatec. Do hradu sa vstupovalo schodmi a tunelom v skale. Koncom 13. stor. patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. Hrad bol svedkom bojov v protihabsburrských povstaniach a v roku 1708 bol cisárskymi vojskami zbúraný.
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU (30 km)
Mestské výsady udelil mestu kráľ Ľudovít I. okolo roku 1376. V meste ležiacom na úpätí Strážovských vrchov upútajú návštevníkov kultúrne pamiatky: gotický kostol sv. Mikuláša, kostol najsvätejšej trojice či klasicistický kaštieľ. V meste sa nachádza letné kúpalisko Pažiť.
BECKOV (40 km)
Je vyhľadávaným turistickým miestom. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí: rímsko-katolícky farský kostol, františkánsky kostol, neskoro-renesančné a klasicistické kúrie. V jednej zo zemianskych kúrií Ambrovec je stála expozícia dejín Beckova (032/777 7217). Nad obcou sa na strmom brale vypínal beckovský hrad.
Po požiari v roku 1729 začal pustnúť, dnes sú prístupné jeho zrekonštruované ruiny (máj – september).
BOJNICE (60 km)
Mesto môže svojim návštevníkom ponúknuť: Bojnický zámok (046/543 0633) postavený v romantickom slohu francúzskych kráľov pod ktorým je kvapľová jaskyňa. V zámockom parku leží najstaršia a najkrajšia ZOO na Slovensku. Za zámockým areálom sa rozprestierajú kúpele s letným termálnym kúpaliskom Čajka: 046/543 0528
ČACHTICE (40 km)
Obec leží pod Malými Karpatami. K historickým pamiatkam patrí Farský kostol sv. Ladislava, gotická kaplnka a renesančný kaštieľ, v ktorom je múzeum (032/778 7485). Nad obcou čnie Čachtický hradný vrch - štátna prírodná rezervácia so zrúcaninami hradu, ktorý postavili ako vojenskú pevnosť. S Čachtickým hradom je spojená legenda o hradnej pani Alžbete Báthoryovej, ktorá sa vraj kúpala v krvi mladých dievčat.
ČIČMANY (50 km)
Rázovitá obec so zachovanou pôvodnou architektúrou ležiaca v Strážovských vrchoch je známa najmä zrubovými domami s bielymi ornamentami a výrobou výšiviek. V obci sa nachádza ľudové múzeum: 041/549 2123.
DOLNÁ PORUBA (11 km)
Obec leží na konci doliny Teplička v západnej časti Strážovských vrchov. Prvá písomná zmienka je z roku 1335. Nachádza sa tu rímsko-katolícky kostol. Z obce sa dajú podnikať túry na Baske, Homôlku, Vápeč...
DUBNICA NAD VÁHOM (13 km)
Mesto leží na strednom Považí pod Bielymi Karpatami a Strážovskými vrchmi. Medzi významné historické pamiatky sa radí ranobarokový kaštieľ zo 17. storočia, barokový kostol sv. Jakuba a stĺp hanby.
ILAVA (20 km)
Okresné mesto Ilava je považované za srdce Ilavskej kotliny. Dominantu tvorí Ilavský hrad z 13. storočia, ktorý od roku 1855 slúži nepretržite ako väzenie. Súčasťou hradu je rímsko-katolícky kostol s kryptou. Ďalej tu môžete vidieť zvonicu, kaplnku či mestské múzeum. V mestskej časti Klobušice je kaštieľ (v súčasnosti reštaurácia) s parkom.
LEDNICKÉ ROVNE (30 km)
Obec sa nachádza pod severným výbežkom Bielych Karpát, v doline Váhu. Prvá písomná zmienka sa viaže k roku 1471. Dominantou obce je barokový kaštieľ s anglickým parkom. V r. 1892 tu Jozef Schreiber založil sklárne a sklárskym priemyslom je obec známa až podnes. Múzeum skla: 032/ 469 3721.
NOVÁ DUBNICA (9 km)
Mesto leží na strednom Považí v Ilavskej kotline. Patrí k nemu i miestna časť Kolačín. Štatút mesta mu bol priznaný 1. júla 1957, je to teda mladé mesto. Centrum tvorí Mierové námestie s oddychovou zónou a obchodnou sieťou.
NOVÉ MESTO (35 km)
Rozprestiera sa na pravom brehu rieky Váh. Vzniklo na starej obchodnej ceste vedúcej Považím, ktorá mala práve v týchto miestach odbočku na Moravu. Návštevníci tu môžu vidieť: rímsko-katolícky kostol Panny Márie, evanjelický kostol, morový stĺp, socha sv. Floriána, baroková kaplnka, súsošie Kalvárie.
OMŠENIE (5 km)
Nachádza sa na úpätí Strážovských vrchov, obcou preteká potok Teplička. Najstaršou historickou pamiatkou obce je kostol Narodenia Panny Márie z prvej polovice 13. storočia. Pre turistov sú zaujímavé prírodné rezervácie Omšenská Baba a Žihľavník – Baske. Navštíviť tu môžete tiež jazdecký klub: 0907 712847.
PIEŠŤANY (50 km)
Mesto je obklopené horami Malých Karpát a Považského Inovca. Z centra mesta sa kolonádnym mostom dostanete na kúpeľný ostrov. Kúpele sú vyhľadávané pre účinky sírneho bahna, či termálnej vody. Letné termálne kúpalisko Eva: 033/775 2350.
RAJECKÁ LESNÁ (70 km)
V obci ležiacej neďaleko Čičmian či kúpeľného mestečka Rajecké Teplice môžete vidieť unikátne dielo majstra Jozefa Pekaru – slovenský drevený betlehem s pohyblivými figúrkami, otvorený denne 9.00 – 18.00 (Info: 041/548 8134).

Najčastejšie otázky o kúpeloch Kúpele Trenčianske Teplice

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3