Navigovať do miesta
SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY
a.s.
Winterova 29
921 29 Pieštany
Slovenská republika
Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava

Liečebné procedúry - Kúpele Piešťany

Poloha Západné Slovensko, Trnavský kraj, Piešťany, Piešťany
Zavolajte nám - 02 21 02 57 57
Počet zobrazení: 869656×
Navigovať do miesta
SLOVENSKÉ LIEČEBNÉ KÚPELE PIEŠŤANY
a.s.
Winterova 29
921 29 Pieštany
Slovenská republika
Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava

Lekárska starostlivosť

KONTROLNÉ VYŠETRENIE – LEKÁRSKA VIZITA

Ak váš pobyt trvá jeden alebo viac týždňov, budete podstupovať týždennú kontrolnú lekársku prehliadku u jedného z našich kúpeľných lekárov. Účelom tejto konzultácie je ubezpečiť sa, že váš program liečby má tie najlepšie možné výsledky.

KONZULTÁCIA S LEKÁROM

Počas celého pobytu sú vám naši lekári k dispozícii, aby vám poskytli rady a odporúčania pre čo najdokonalejšie využitie našich procedúr. Tiež budú schopní zodpovedať vaše otázky a dať vám dôležité rady ohľadom efektívnych preventívnych terapií a celkového zlepšenia vášho zdravia. Niektoré z našich typických procedúr si kvôli svojim unikátnym účinkom vyžadujú konzultáciu s lekárom predchádzajúcu samotnému objednaniu procedúry. Pracovníci kúpeľných a hotelových recepcií vám podajú všetky informácie o procedúrach a o tom, ako si môžete objednať konzultáciu s lekárom.

VÝSTUPNÁ LEKÁRSKA PREHLIADKA

Na konci vášho pobytu vykoná kúpeľny lekár záverečnú konzultáciu, aby sa ubezpečil, že predpísané procedúry mali želaný výsledok. Zároveň dáva táto prehliadka lekárovi možnosť poskytnúť vám rady a odporúčania týkajúce sa vášho životného štýlu, aby sa vaše zdravie mohlo ďalej upevňovať aj po vašom odchode z kúpeľov.

VSTUPNÁ LEKÁRSKA PREHLIADKA

Pri tradičnom liečebnom kúpeľnom pobyte je po príchode pre vás dohodnutá vstupná lekárska prehliadka u kúpeľného lekára. Cieľom tejto úvodnej konzultácie je skontrolovať a tiež to, aby boli predpísané procedúry pre vás bezpečné a účinné. V prípade potreby vám lekár môže predpísať dodatočné vyšetrenia a/alebo laboratórne testy.

Prehľad základných procedúr

Piešťanské sírne bahno
Obsahuje unikátny živý ekosystém, ktorý sa svojimi liečivými vlastnosťami preslávil po celom svete. Bahno vzniká v obtokovom ramene Váhu v mieste, kde vyviera sírna termálna minerálna voda. Po vyťažení z rieky dozrieva bahno ešte aspoň jeden rok v špeciálnych bazénoch, do ktorých priteká sírna termálna voda a obohacuje zmes o minerálne látky. Vyzreté bahno má maslovitú, mazľavú konzistenciu, je veľmi plastické, tepelne vodivé, ochladzuje sa 4-krát pomalšie ako voda. Na telo sa aplikuje pri teplote cca 45°C (v rozsahu 44°C - 46°C).

Bahnisko
Je bazén s termálnou minerálnou vodou a s prírodným dnom, ktoré tvorí 10 - 30 cm hrubá vrstva sírneho bahna. Do bazéna cez bahenné dno vyvierajú pramene termálnej minerálnej vody, ktorej hladina dosahuje cca 50 - 90 cm nad úroveň sírneho bahna. Teplota minerálnej vody sa udržuje v rozmedzí 39°C- 40°C v mieste, kde voda vyviera, môže byť teplota vyššia. Dĺžka kúpeľa sa stanovuje podľa odporúčania lekára, ktorý procedúru klientovi predpíše po dôkladnej lekárskej kontrole. Procedúra je zakončená sprchou a následným suchým zábalom.

Celkové alebo čiastočné bahenné zábaly
Bahenný zábal vyvoláva zmenšenie opuchov v okolí kĺbov, zníženie svalového napätia, zlepšenie výživy chrupaviek, spojivových tkanív i medzistavcových platničiek. Pôsobí na zvýšenie protizápalovej aktivity a imunitných procesov v organizme, zlepšuje funkciu chrupavky, spojivových tkanív a pohyblivosť kĺbov.

Parafango
Je originálna forma lokálnej aplikácie tepla. Pripravuje sa zo zmesi piešťanského bahna s parafínom a parafínového oleja. Napomáha uvoľňovať kŕče a sťahy svalov, zlepšuje prekrvenie, hojenie tkanív a má protibolestivý účinok.

Peloidokinezioterapia
Cvičenie, ktoré sa vykonáva v malých vaničkách naplnených termálnym sírnym bahnom. Klient si ponorí ruky do bahna a podľa odbornej inštruktáže terapeuta vykonáva rôzne cviky. Cvičením v bahne sa zlepšuje pohyblivosť rúk a prstov a zároveň v tom istom čase pôsobia liečebné účinky termálneho bahna. Liečebným výsledkom je redukcia lokálnych opuchov v okolí kĺbov prstov a zápästia, zlepšenie pohyblivosti drobných kĺbov rúk a uvoľnenie svalového napätia rúk.

Piešťanská termálna minerálna voda

Prírodná liečivá voda s teplotou 67°C - 69°C. Stredne mineralizovaná, síranovo-hydrogenouhličitanová, vápenato-sodná, s obsahom liečivého sírovodíka a minerálnych látok. Väčšia časť prameňov, ktoré vyvierajú na kúpeľnom ostrove, je odborne zachytená, zvyšné pramene vyvierajú do obtokového mŕtveho ramena rieky Váh. Termálna voda sa využíva hlavne na kúpele, ale tiež na pitnú kúru.

Termálny kúpeľ (zrkadlisko)
Voda je bohatá na minerály a zohrievaná teplom zvnútra zeme. Je obzvlášť účinná pri liečbe artritídy, reumatizmu a porúch pohybového aparátu, tiež je vynikajúca na rehabilitačné účely. Oddych v teplej vode je zároveň dokonalým prostriedkom pri úľave od stresu a záťaže moderného života. Potom sa schladzuje na teplotu vhodnú na kúpele, ktorá sa pohybuje medzi 36°C a 39°C. Kúpeľ trvá v priemere 10 - 20 minút. Procedúra je zakončená suchým zábalom celého tela.

Individuálny termálny minerálny kúpeľ
Kúpeľ v prírodnej termálnej minerálnej vode podávaný vo vani pre jednu osobu. Voda má 36°C až 38°C. Procedúra trvá max. 20 minút a po nej nasleduje 15 minútový suchý zábal celého tela. Počas procedúry teplo z termálnej vody napomáha rozšíreniu ciev, a tak zároveň aj zníženiu krvného tlaku a uvoľneniu svalov. Navyše sa síra a minerály z termálnej vody absorbujú pokožkou do tela, kde zabraňujú odbúravaniu elastínu a kolagénu v chrupavkách, šľachách a spojivových tkanivách. Individuálny termálny kúpeľ je účinným prostriedkom pri liečbe problémov pohybového ústrojenstva alebo v prípadoch, keď si jednoducho potrebujete oddýchnuť a uvoľniť sa. Práve pre tieto účinky individuálny minerálny kúpeľ predpisujeme aj hosťom, ktorých trápi stres či úzkosť.

Podvodná masáž
Podáva sa v kúpeli s teplotou vody 36°C - 38°C. Z hadice pod vodou vystrekuje pod tlakom silný prúd vody (o sile 2,0 - 4,0 atm) namierený terapeutom manuálne po dávkach na hlavné svalové partie zo vzdialenosti okolo 10 až 15 cm pod uhlom 30 - 60 stupňov. Zmenami vzdialenosti a uhla je možné zmeniť intenzitu tlaku prúdu vody na telo. Cieľom tejto hĺbkovej masáže je uvoľniť stuhnutosť v svaloch a spojivových tkanivách a čiastočne uvoľniť kĺby. Zároveň je táto procedúra pravdepodobne jednou z najefektívnejších relaxačných procedúr.

Škótske streky
Škótske streky sú stimulujúcou a výrazne intenzívnou procedúrou, pri ktorej stojíte nahí alebo oblečení v plavkách a na vaše telo strieka zo vzdialenosti troch až štyroch metrov prúd vody pod tlakom troch atmosfér. Prvých 30 sekúnd je teplota vody 38°C až 42°C, potom nasleduje prúd s teplotou 16°C až 18°C, ktorý trvá 5 až 10 sekúnd. Tento proces sa zopakuje niekoľkokrát, najskôr v oblasti horných a dolných končatín, potom v oblasti trupu a brucha, kde sleduje cestu hrubého čreva, a to aj spredu aj zozadu. Procedúra je zakončená studeným strekom. Škótske streky pomáhajú zlepšiť imunitný systém, krvný obeh a metabolizmus a zanechávajú celkový omladzujúci pocit.

Minerálna pitná kúra
Pitie liečivej minerálnej vody je dôležitou súčasťou kúpeľného pobytu. Naše vody bohaté na minerály jemným spôsobom regulujú funkciu žalúdka, čriev, obličiek a pečene. Pitná kúra zvyčajne pozostáva z pitia predpísaného množstva minerálnej vody pred jedlom, pretože ich vypitie na lačný žalúdok zvyšuje efektívnosť a účinok minerálnych látok a ich vstrebávanie do tela.

Masáže

Klasická masáž – čiastočná
Po lekárskej prehliadke a stanovení diagnózy sa pre konkrétnu časť tela predpíše masáž. Jej cieľom je stimulovať krvný obeh v danej časti, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť pohyblivosť spojivového tkaniva a kĺbov.

Reflexná segmentová masáž
Masáž je formou r eflexnej terapie s v yužitím špeciálnej masážnej techniky zameranej na nervové spojenia v miestach chorobou vyvolaných reflexných zmien. Vykonáva s a na hlave, krku alebo chrbtici s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a v tkanivách. Masážny postup, pri ktorom sú dráždené receptory, je veľmi špecifický a nielenže urýchľuje hojenie v masírovanej oblasti, ale prostredníctvom „reflexného“ efektu urýchľuje uzdravovanie v celom organizme. Prináša pozitívny efekt pri odbúraní stresu, únavy, nespavosti, migrén, tráviacich porúch a vysokého krvného tlaku.

De Luxe masáž
Masáž je založená na švédskych masážnych technikách a trvá 50 minút. Využíva pomalé hladiace pohyby rukou v kombinácii s aromatickými olejmi. Rozdielne kúpele používajú rôzne aromatické oleje; napríklad výťažok z levanduľových, mandarínkových a pomarančových kvetov v lieskovcovom olejovom základe. Táto masáž je účinná pri uvoľňovaní kĺbov a tkanív, zlepšovaní svalovej ohybnosti, krvného obehu a svalového napätia.

Relaxačná masáž hlavy a šije
Procedúra sa vykonávaná v ľahu v pohodlnej pozícii. Masáž je aplikovaná prostredníctvom relaxačnej masážnej techniky, jemnými „pumpujúcimi“ a hladiacimi pohybmi v oblasti tváre, čela, nosu, očí a uší. Táto masáž jemne odbúrava stres a napätie a odporúča sa po namáhavom dni, stuhnutosti po dlhej ceste alebo po dlhodobejšej práci na počítači.

Schwarzwaldská tonizačná masáž
Masáž založená na švédskych technikách, aplikácia ktorých trvá 50 minút. Masáž využíva extrakty zo smreku, borovice a jalovca, ktoré sú vmasírovavané do pokožky. Tento postup je zvlášť účinný pri navodzovaní hlbokej relaxácie a uvoľňovaní napätia v svaloch a spojivových tkanivách unavených z prepracovania a zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke. Preto je táto masáž dokonalým liečebným prostriedkom pri boji proti únave svalov po námahe, akú spôsobuje šport alebo iné intenzívne aktivity.

Relaxačná aromatická masáž
Vykonáva sa na masážnom lôžku a masér počas nej masíruje buď časť tela alebo celé telo. Táto masáž využíva švédske techniky v kombinácii s aromatickými olejmi. V rôznych kúpeľných strediskách sa používajú rôzne aromatické oleje. Relaxačná aromatická masáž je účinná pri uvoľňovaní kĺbov a tkanív, zlepšovaní svalovej pružnosti, krvného obehu a zmierňovaní svalového napätia.

Reflexná masáž chodidiel
Hlavný princíp reflexológie je fakt, že na chodidle je viac než sedemdesiattisíc nervových ukončení. Tieto nervové zakončenia sú spojené s vnútornými a vonkajšími orgánmi po celom tele prostredníctvom energetických kanálov. Reflexná masáž chodidiel je špecificky zameraná na chodidlá a prostredníctvom stimulácie nervových zakončení vyvoláva celkový liečivý účinok. Má pozitívny „reflexný“ účinok na krvný obeh, lymfatický a imunitný systém a reguluje funkciu endokrinných žliaz. Táto masáž má zároveň relaxačné účinky a pomáha uľaviť od bolesti, hlavne pri bolestiach chrbta a hlavy. Dokáže tiež pomôcť pri záchvatoch úzkosti, nespavosti a pri poruchách tráviaceho traktu.

Masáž Dolce Vita
Procedúra sa začína pomalými uhľadzujúcimi pohybmi uvoľňujúcou relaxačnou aromatickou masážou kombinovaná esenciálnimy olejmi (viď: relaxačná aromatická masáž). Potom nasleduje jedna 20 minutová masáž horúcimi uterákmi, ktorá sa vykonáva s dvomi rolovanými uterákmi namočenými v horúcej vode. Masáž je zameraná na oblasť chrbta: masér využíva teplo uterákov, počas ktorej uteráky prevaľuje so špeciálnou rolovacou technikou v jednom neprerušovanom pohybe na krku, ramenách a dole chrbticou až po krížovú kosť. Procedúra sa končí relaxačnou masážou.

Rehabilitácia

Antispastická kinezioterapia
Tento druh terapie sa vykonáva prostredníctvom špeciálneho, elektronicky ovládaného zariadenia. Má jedinečnú funkciu zameranú na odstránenie kŕčov a využíva alternujúce fázy svalových pohybov. Tento prístroj aplikuje dynamický pohyb na horné a dolné končatiny. V prípadoch minimálneho svalového pohybu je na výpomoc používaný elektrický motor. Výhodou prístroja je, že dokáže zaznamenávať akýkoľvek aktívny pohyb, ktorý pacient vykoná využitím svojej vlastnej sily, a tak je možné monitorovať pokrok v liečbe. Protikŕčový účinok je založený na zastavení a automatickom pohybe späť, čím sa kŕč rozloží a zníži sa frekvencia kŕčovitých komplikácií. Táto procedúra napomáha posilneniu svalstva, lepšej pohyblivosti kĺbov a väčšej samostatnosti hosťa. Kinezioterapia sa využíva v kombinácii s ergoterapiou, rehabilitačným chodníkom a inými fyzioterapeutickými procedúrami.

Ergoterapia
Ergoterapia je špecifický druh rehabilitácie, ktorý pomáha zlepšovať funkčné schopnosti tela nevyhnutné pre každodenné činnosti, s cieľom zlepšiť samostatnosť pri pohybe a nezávislosť na pomoci. Podľa zdravotného stavu klienta sa ergoterapeutické cvičenia zameriavajú na ruky a paže, členky a chrbticu. Niekedy sú tieto poruchy spojené s poruchami mentálnych a kognitívnych funkcií a reči. Tieto terapeutické procedúry trvajú 20 minút a sú predpisované lekárom.

Mäkké techniky s Ortho-Bionomickou metódou
Ortho–Bionomická metóda je neinvazívna, mäkká a jemná technika. Rýchlo, jednoducho a bez bolesti uvoľňuje napäté svaly. Terapeut s klientom zaobchádza veľmi citlivo a pozorne, aby cítil, v ktorej pozícii a kedy napätie povolí, prípadne prestane. Táto metóda sa vykonáva cez oblečenie. Procedúra sa odporúča pri bolestiach, obmedzeniach a dysfunkciách, chronických bolestiach chrbtice a krku, bolestiach svalov, migréne, strese, nespavosti.

Trakcie vo vode (termálnej)
Trakčná liečba je pasívnou procedúrou, ktorá využíva mechanickú silu na vyvolanie ťahu v mäkkom tkanive (svaly, väzivo, šľachy, puzdrá kĺbov). Trakcie vo vode využívajú váhu tela, ktoré je zachytené za krk alebo pod ramenami v bazéne s teplou termálnou vodou. Počas tejto procedúry je telo jemne napínané, pričom sa uvoľňujú svaly a zatuhnuté spojivové tkanivá. Procedúra prebieha pod dohľadom profesionálneho terapeuta. Trakcie v termálnej vode majú dvojitý účinok, spájajú výhody trakcie a zároveň liečivých účinkov minerálov a tepla z termálnej vody. Síra a minerály sa vstrebávajú do kože, odkiaľ sa dostávajú do ostatných častí tela, a tak pomáhajú zastaviť odbúravanie elastínu a kolagénu.

Ostatné procedúry

Magnetoterapia
Procedúra sa vykonáva v ľahu na posteli alebo pohovke, pričom je ošetrovaná časť tela vystavená umelému magnetickému poľu (magnetická prikrývka, kontaktná liečebná hlavica alebo magnetický cylinder). Vytvorením slabého pulzujúceho magnetického poľa okolo tela pôsobí magnetoterapia ako „nabíjačka“ magnetickej stimulácie buniek. Výsledkom procedúry je stabilizácia metabolizmu a regenerácia buniek, čím je podporený celkový proces liečenia.

Parafínový zábal
Parafínové zábaly využívajú tepelnovodivú účinnosť parafínu, ktorý tvrdne pri teplote približne 55°C. Existuje viacero typov aplikačných postupov, napríklad ponorenie danej časti tela do parafínu, nanášanie parafínu na časti tela vo vrstvách alebo nanesenie tenkej vrstvy parafínu na problematickú oblasť. Lokálna aplikácia tepla pomáha uvoľniť svaly, uvoľňuje kŕče, pomáha zmierniť chronickú bolesť, podporuje hojenie a výživu tkanív. Zároveň má aj sedatívne a imuno-biologické vlastnosti.

Laserová terapia
Laserová terapia využíva koherentné monochromatické svetlo, ktoré je súčasťou viditeľného svetla. Svetlo sa aplikuje lokálne na telo buď bez prerušovania alebo v impulzoch, v závislosti od lekárskeho predpisu. Je aplikované buď na vopred určené body alebo na väčšie plochy prostredníctvom laserového skeneru. Má špeciálny biostimulačný účinok – stimuluje kolagén, urýchľuje regeneráciu ciev a lymfatického systému a zlepšuje využívanie kyslíku, čím má pozitívny vplyv na proces hojenia.

Najčastejšie otázky o kúpeloch Kúpele Piešťany

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3