Kam na výlet v Tatrách

Kam na výlet v Tatrách Margaréta Koklesová 30. 07. 2019 Vysoké Tatry, Nízke Tatry
Obsah článku:

Tatry sú unikátnou časťou Slovenska. Nádherné hory, doliny, vodopády i plesá sa snúbia so širokou ponukou aktivít, múzeí i adrenalínových atrakcií. Tatry majú viac ako 600 km turistických chodníkov a 302 km cyklistických trás. Nič nie je lepšie, ako keď sa dostanete do cieľa túry. Alebo keď uvidíte kamzíka ako skáče po skalách. Ale nie je to iba o horách. Vynechať by ste nemali Múzeum TANAPU, bobovú dráhu alebo krásnu Botanickú záhradu. A tým náš zoznam ani zďaleka nekončí.

>>> Je čas na dovolenku v Tatrách! <<<

Jazero Štrbské pleso

Turistika a prechádzky

Lomnický štít

Prvý bod tejto podkapitoly nezačína klasickou túrou, ale Lomnický štít je symbol Tatier a každý z nás by si mal výhľad z neho užiť aspoň raz za život. Lanovka na Lomnický štít premáva niekoľkokrát za deň. Lístok si viete kúpiť aj vopred na tejto stránke (je to výhodnejšie a budete mať isté miesto). Lomničák vás dostane naozaj unikátnymi výhľadmi a milou kaviarňou, v ktorej sa môžete pred cestou dole posilniť. Pripravte si pevnú obuv a teplé oblečenie, hore je naozaj výrazne chladnejšie a často i sneh.

Lanovka na Lomnický štít, Vysoké tatry

Chata pod Rysmi

Na Rysy vedie náročná cesta, ktorá trvá približne 8 hodín. Vyčleňte si ale určite času viac (fotenie a prestávky). V cieli (nadmorská výška 2250 m.n.m.) si užijete panoramatický výhľad na Vysoké Tatry. Špecialitkou je aj unikátna kadibúdka s presklenou stenou. Trasa začína pri hoteli Patria (Štrbské pleso). Červenou sa vyberiete až k Popradskému plesu. Pokračujete ďalej lesnou cestou (neskôr kosodrevinou) do Mengusovej doliny, až sa dostanete k rázcestiu nad Žabím potokom. Od rázcestia strmo stúpate až k Hincovej skale, a potom ďalšími serpentínami až do kotliny Žabích plies. Chodník vedie nad Veľkým Žabím plesom, pokračujete zákrutami popod skalnú stenu, ktorú prekonáte pomocou reťazí. Dostanete sa až k vodopádom. Posledné skalné serpentíny vás dostanú až k chate pod Rysmi.

Chata pod Rysmi, Vysoké tatry

Štrbské pleso

Klasika Vysokých Tatier. Vychutnať si tu môžete niekoľko nenáročných prechádzok okolo jazera, rovnako i niekoľko krásnych túr. Dostanete sa sem ozubnicovým vlakom (Zubačka), čím ušetríte peniaze za parkovanie. Jazero je naozaj nádherné a ponuka veľmi široká. Všetky možnosti, ktoré ponúka Štrbské pleso a okolie sme spísali do tohto článku.

Jazero Štrbské pleso

Dlhý vodopád

Jeden z najznámejších vodopádov Tatier, patrí medzi vodopády Studeného potoka. Je vysoký 16 metrov a mohutne zurčiacu vodu budete počuť už z diaľky. K vodopádu vedú viaceré turistické trasy. Najjednoduchšia vedie od Bilíkovej chaty na Hrebienku.

Skalnaté pleso

Nachádza sa priamo nad tatranskou osadou a známym turistickým strediskom Tatranská Lomnica. Okrem plesa (a naozaj nádherných výhľadov) tu je aj budova Astronomického observatória i stanica lanovky. Tých najmenších poteší Svištia krajinka – eko-mini park s drevenými sochami zvieratiek, preliezkami i svišťou chalúpkou. Zaujímavý je aj náučný chodník okolo plesa. Trasa začína v Tatranskej Lomnici pri starej (dnes už nepoužívanej) údolnej stanici bývalej kabínkovej lanovky. Celková vzdialenosť je cca 6 kilometrov, ide sa po asfaltke.

Skalnaté pleso, Vysoké tatry

Temnosmrečianske plesá

Od parkoviska (Tri Studničky) prejdete lesom k bývalej chate kpt. Rašu (Važecká chata). Po modrej sa vydáte miernym stúpaním cez Grúnik do Kôprovej doliny. Miernym klesaním sa dostaneme na rázcestie pod Grúnikom. Potom opäť stúpate jednou z najkrájších dolín. Pod Kriváňom si môžete chvíľu oddýchnuť pri Kmeťovom vodopáde. Voda doňho vteká z prísne chránenej doliny Nefcerka. Pred vami je opäť menej náročný postup dolinou, ktorý sa ale čoskoro zmení na náročnejší výstup do Temnosmrečianskej doliny. Ten najkrajší výhľad si ale užijete až zhora – na Vajanský vodopád, ktorý padá od Temnosmrečianskych plies.

Zelené pleso

Je naozaj rozprávkové a jednoznačne patrí medzi najkrajšie v celom parku. Svoje pomenovanie dostalo vďaka nápadnej zelenej farbe, ku ktorej sa viažu viaceré povesti a bájky. Najjednoduchší je prístup dolinou Bielej vody. Pri plese sa nachádza chata pri Zelenom plese a klobáska v nej chutí po túre naozaj výborne.

Zelené pleso, Vysoké Tatry

Výlety s kočíkom, či trasy pre ľudí so zníženou schopnosťou pohybu

V Tatrách bolo v rámci projektu Tatry bez bariér vybudovaných niekoľko značených trás s asfaltovým alebo spevneným štrkovým povrchom, ktorý je vhodný aj pre rodiny s kočíkmi alebo pre ľudí so zníženou schopnosťou pohybu. Ak máte malé bábätko alebo sa musíte pohybovať na invalidnom vozíčku, nemôže to pre vás byť stopka pre výlet do hôr. A nebojte sa, nejde o žiadne nudné trasy. Uvidíte atraktívne horské oblasti.

Popradské pleso

Po modrej značne. Približne v polke cesty je prístrešok, v ktorom si môžete urobiť prestávku. Blízko plesa nájdete aj Symbolický cintorín obetí Vysokých tatier. Chodník k nemu už ale nie je pre kolesá upravený. Trasa má cca 4,5 kilometra.

Starý Smokovec – Hrebienok – Rainerova chata

Trasa začína v Starom Smokovci. Z neho sa na Hrebienok dostanete pohodlnou asfaltkou alebo pozemnou lanovkou. Už cestou na hrebienok sa môžete kochať pohľadmi na Lomnický alebo Slavkovský štít. Na Hrebienku si môžete dať pauzu a občerstviť sa. Od Hrebienku môžete pokračovať po červenej (štrkový povrch) až na Rainerovu chatu. Ak už máte väčšie bábätko, môžete kočík nechať pri chate a vydať sa k vodopádom Studeného potoka – cesta už trvá naozaj iba niekoľko minút. Trasa má cca 4,5 kilometra.

Lysá poľana – Bielovodská dolina

Po modrej sa prejdete jednou z najrozsiahlejších dolín Tatier. Chodník má štrkový povrch, ktorý prejde do poľnej cesty. Trasa má cca 4 kilometre, auto viete nechať cca 200 metrov od začiatku turistického chodníka.

Roháčska dolina

Pri prechádzke si užijete výhľady na nádherný hrebeň Roháčov a pokochať sa môžete aj pestrou faunou a flórou. Idete po červenej (chodník je asfaltový), trasa začína pri Zverovke a končí pri (bývalej) Ťatliakovej chate. Cestu vám spestrí 8 informačných tabúľ. Trasa je dlhá cca 3 kilometre.

Bobrovecká dolina

Trasa vedie po modrej (lesná cesta) a prechádza lúkami Bobroveckej doliny (Západné Tatry). Trasa je dlhá cca 3,2 kilometra.

Výlet do Bobroveckej doliny, Západné Tatry

Atrakcie a zábava

Tricklandia (Starý Smokovec)

Svet trick-artu a optických ilúzii postavený na námetoch slovenských ľudových povestí a rozprávok. Uvidíte tu napríklad Vlkolínec, Bojnický zámok alebo rieku Dunajec. Pripravených je 24 atrakcií vrátane antigravitačných miestností, zrkadlového bludiska či rozšírenej reality. Svet ilúzie bude vás i deti nabádať, aby ste zapojili rozum a pokúsili sa tieto kúzla odhaliť. Ak vás to zaujalo, všetky ďalšie informácie nájdete na www.tricklandia.sk.

Ozubnicová železnica

Legendárna zubačka spája Tatranskú Štrbu a Štrbské pleso. V prevádzke je už od roku 1896. Premáva v pravidelných intervaloch a najmä v lete je dosť vyťažená. Ide však o špeciálny zážitok, jedinečný svojho druhu. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Tatranský Dóm

Návšteva tohto Dómu je naozaj neopakovateľným zážitkom. Nájdete ho na Hrebienku a je otvorený počas zimnej sezóny. Očarí vás precíznou prácou s ľadom, na ktorú sa použilo 1440 ľadových blokov (skoro 200 ton ľadu). Vstup je bezplatný, otváracie hodiny nájdete na tejto stránke. A aby ste si to dokázali lepšie predstaviť, mrknite sa na video.

Šport a adrenalín

Horské káry

Bezmotorové trojkolky, ktoré sa postarajú o rodinný adrenalín. Jazdiť môžete na každom teréne (pole, lesná cesta i lyžiarska dolina). Samostatná jazda je možná od 12 rokov. Začiatok trate je pri bufete na medzistanici Štart. Cieľ je pri kabínkovej lanovke Tatranskej Lomnice. Trať je dlhá 3 kilometre. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Bobová dráha Tatrabob (Tatranská Lomnica)

Nachádza sa pod Grand hotelom Praha. Zábavu si užijú deti i dospelí. Samé môžu jazdiť deti od 10 rokov. Trasa je dlhá cca pol kilometra, hore sa vyveziete lanovkou. Dráha je otvorená celoročne, všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Bobová dráha v Tatranskej Lomnici, Vysoké Tatry

Horolezecká stena Woodrock

Najvyššia lezecká stena v strednej Európe (30,5 metra). Ideálny tip na upršaný deň pre dospelákov i všetky väčšie deti. Centrum sa nachádza v Poprade, všetky potrebné informácie nájdete na www.lezeckastenatatry.sk.

Veveričí lanový park (Štrbské pleso)

Adrenalínový park pozostáva z dvoch druhov tratí. Na svoje si prídu dospeláci i deti. Trať pre dospelákov pozostáva z 25 lanových prekážok vo výške cca 5 m. Trať má 320 metrov. Ako bonus si užijete pohľad na štíty Vysokých Tatier. Trať pre deti je samozrejme menej náročná, ale detičky zabaví a pomôže im zbaviť sa strachu z výšok i vybudovať si kondíciu a šikovnosť. Cenník a všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Veveričí lanový park na Štrbskom Plese

Sánkarský štartovací trenažér (Starý Smokovec)

Vyskúšať si môžete jazdu na pravých závodných saniach v klopenej, umelej sánkarskej dráhe v dĺžke približne 100 metrov. Ide o asi jedinú atrakciu svojho druhu na Slovensku. Súčasťou je kamerový systém a merač času. Ľadová dráha je umelo krytá a chladená, je teda v prevádzke aj za nepriaznivého počasia.

Sánkovačka na Hrebienku

Ak sa vám počas zimy nechce lyžovať, choďte sa sánkovať! Trasa má dva a pol kilometra a môžete sa ňou voziť z Hrebienka do Starého Smokovca. Predstavte si tú detskú radosť z tak dlhej jazdy!

Sánkovačka na Hrebienku, Vysoké Tatry

Aquapark a kúpanie

AquaCity Poprad

Unikátny vodný svet postavený nad geotermálnym prameňom ponúka široké spektrum vodných a wellness dobrodružstiev. Vyskúšať môžete 13 vonkajších a vnútorných bazénov a viac ako 350 atrakcií (masážne trysky, perličky, vírivky a vodné hríby). Vo vnútorných bazénoch (Blue Sapphire a Blue Diamond) môžete zažiť 3D Laser show. Pre detičky je pripravený špeciálny bazén Treasure Island so slanou vodou, stroskotanou ľoďou a šmýkačkami. Cenník a všetky potrebné informácie nájdete na www.aquacity.sk/aquapark.

Jaskyne, múzeá a pamiatky

SKI Múzeum Tatranská Lomnica

Zaujíma vás ako v minulosti vyzerali lyže alebo sane? V múzeu okrem iného uvidíte aj tri metre dlhé lyže, ktoré pochádzajú z roku 1885. Zaujímavá je aj expozícia storých bobov. Múzeum je otvorené celoročne. Cenník a otváracie hodiny nájdete na tejto stránke.

Múzeum TANAPU (Tatranská Lomnica)

Každoročne privíta viac ako 30 000 návštevníkov. Ponúka dve expozície - jednu (hlavnú) v budove múzea a druhú pod otvoreným nebom, ktorá je známa ako Tatranská botanická záhrada. Na svoje si prídu všetky deti. Najviac sa im určite budú páčiť exponáty zástupcov miestnej prírody - hmyz, vtáky, ryby a najmä malé a veľké cicavce. Nechýbajú vlky, kamzíky alebo líšky. Zaujímavým spestrením je možnosť premietania prírodovedných filmov v menšej kinosále. Otváracie hodiny, cenník a ďalšie informácie nájdete na www.lesytanap.sk.

Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici

Múzeum ľudovej kultúry v Lendeku

Múzeum vzniklo v roku 2003. Je to obec, v ktorej ľudové tradície pretrvávajú dodnes. Obyvatelia rozprávajú goralským nárečím a nosia kroje, v múzeu môžete spoznať spôsob života tunajších predkov. Vystavené expozície sú zamerané na remeslá, nábožestvo i gazdovstvo. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Belianska jaskyňa

Jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách. Otvorená verejnosti je od roku 1882. Prehliadkový okruh trvá približne 70 minút a má dĺžku 1370 metrov. Užijete si pohľad na jazierka, sintrové vodopády i pagovité stalagmity. Určite sa toto miesto oplatí navštíviť. Všetky podstatné informácie nájdete na tejto stránke.

Belianska jaskyňa, Tatranská Kotlina

Cesta vesmírom – Astronomický náučný chodník (Starý Smokovec)

V súčasti chodník obsahuje 13 panelov s informáciami o vesmírnych telesách i prístrojoch astronomického ústavu. Na svoje si príde každý malý milovník vesmíru. Vedie k nemu chodník z Tatranskej Lomnice i asfaltová cesta zo Smokovca a Starej Lesnej. Ak sa vám nechce prechádzať, môžete pred náučným chodníkom rovno i zaparkovať.

Botanická záhrada (Tatranská Lomnica)

Najvyššie položená botanická záhrada, v ktorej môžete vidieť až 330 druhov tatranských rastlín. Niektoré si dokonca môžete kúpiť ako sadenice alebo semienka a preniesť si tak kúsok Tatier aj domov. Botanická záhrada je otvorená cca od mája do polovice septembra, otváracie hodiny si ale overte na tejto stránke.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici, Vysoké Tatry

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Ďaľšie blogy v kategórii Vysoké Tatry

Kam na výlet s deťmi

Kam na výlet s deťmi

Margaréta Koklesová 14. 06. 2022 Vysoké Tatry, Nízke Tatry Cestovanie s deťmi má svoje čaro a trošku iné pravidlá. Nevyberáte si dlhé turistické trasy alebo večerné akcie, no o to intenzívnejšie si výlet, či dovolenku užijete. S deťmi je každé objavovanie...
Kam na dovolenku s bábätkom

Kam na dovolenku s bábätkom

Margaréta Koklesová 11. 03. 2022 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Dovolenka s deťmi je nevyčerpateľná téma, v ktorej sa veľmi jasne tvoria dva tábory – rodiny, ktoré s deťmi v pohode cestujú po celom svete a rodiny, ktoré sa rozhodnú počkať a prvé roky...