Kam na výlet v Liptovskom Mikuláši

Kam na výlet v Liptovskom Mikuláši Margaréta Koklesová 30. 11. 2019

Liptovský Mikuláš patrí k vyhľadávaným slovenským mestám.  Ponúka historické zaujímavosti, nádhernú prírodu i dobrodružstvo. Práve tu sídli veľký Aquapark Tatralandia i ZOO Kontakt, či zábavný park Tatrapolis. Na svoje si prídu športovci, milovníci histórie i literatúry. Poďte sa s nami vydať po najväčších zaujímavostiach Liptovského Mikuláša.

Múzeá, pamiatky, galérie

Expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa

Priamo na Námestí Žiadostí slovenského národa stojí komplex historických budov. Súčasťou je aj evanjelická fara, na ktorej pôsobil ako kňaz M. M. Hodža. A práve fara bola to miesto, kde bol 10. mája 1848 založený kultúrno-osvetový spolok Tatrín a kde boli spísané Žiadosti slovenského národa. Na vtedajšiu dobu dodnes spomína expozícia Tatrín a Žiadosti slovenského národa, ktorá je súčasťou Literárnohistorického múzea Janka Kráľa. Nájdete tu autentické priestory plné dobového materiálu, kníh, dokumentov i obrazových materiálov. Prehliadku je možné oživiť premietaním videonahrávok. Budova fary je zapísaná do zoznamu kultúrnych pamiatok. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

 Komplex historických budov s farou v L. Mikuláši na Námestí Žiadostí slovenského národa

Liptovská galéria P.M. Bohúňa

Je treťou najstaršou galériou na Slovensku. Nachádza sa v historickom a kultúrnom centre mesta. Jej zbierka zahŕňa 5 200 výtvarných diel – fotografií, kresieb, grafík, malieb i plastík, ktoré sú vystavené v piatich stálych expozíciách – Staré umenie, Bohúňova sieť, Výtvarné umenie 19. storočia, Výtvarné umenie 1. polovice 20. storočia a Osobnosti výtvarného umenia Liptova. Galéria pravidelne organizuje i krátkodobé výstavy, na ktorých sú prezentovaní umelci zo Slovenska i zo zahraničia. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Liptovská galéria P.M. Bohúňa, tretia najstaršia galéria na Slovensku

Kostol sv. Mikuláša

Kostol patrí medzi najstaršie pamätihodnosti mesta a zároveň i jednu z najväčších dominát Liptovského Mikuláša (i celého Liptova). Nájdete ho priamo v centre. Počas dňa je kostol otvorený a môžete si ho pozrieť i zvnútra. Kostol je z obdobia rannej gotiky, k najvýznamnejším častiam patrí kamenná krstiteľnica, vitrážové okná a tri oltáre s motívmi sv. Mikuláša, Panny Márie a Božieho tela.

Jedna z dominánt L. Mikuláša Kostol sv. Mikuláša

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Toto naozaj jedinečné múzeum sa skladá z niekoľkých expozícií – Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska (tá sa ďalej člení na Zem, miesto pre život a Človek, hory, Natura 2000). Expozície sú tvorené interaktívne, dopĺňajú ich rôzne svetelné a zvukové efekty, vďaka čomu prehliadka baví aj deti. Medzi najväčšie poklady patrí kostra jaskynného leva, jaskynná expozícia s kvapľami alebo model meteoritu. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Múzeum Janka Kráľa

Múzeum nájdete na Námestí osloboditeľov, v historických priestoroch prvého stoličného domu a priľahlého straussovského domu. Expozícia prostredníctvom historických predmetov, archívnych dokumentov a fotografií približuje významné osobnosti a udalosti Liptovského Mikuláša. Návštevník prechádza sedemstoročnými dejinami mesta – od prvej zmienky o Svätom Mikuláši až po koniec druhej svetovej vojny. Približuje osudy Juraja Jánošíka, nahliadnuť môžete i do izby básnika Janka Kráľa, jedálne mikulášskych mešťanov alebo do garbiarskej dielničky. Prehliadku je možné oživiť videoprojekciami tématických dokumentov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Múzeum Janka Kráľa v L. Mikuláši

Rodný dom Rázusovcov

Spisovateľ, kňaz, politik a básnik Martin Rázus (1888-1937) je jeden z najznámejších Vrbičanov. Od roku 1993 slúži jeho dom ako múzejná expozícia. Pôvodné priestory domu sú dnes venované Martinovi Rázusovi, jeho sestre Márii Rázusovej-Martákovej, ktorá bola poetkou i ďalším súrodencom Michalovi a Matejovi, ktorí boli známi mikulášsky kníhtlačiari. Ľudový nábytok dopĺňajú dobové fotografie zo života rodiny. Expozíciu dopĺňa i spomienky na ďalšie slávne osobnosti, ktoré pochádzajú z Vrbíc. Prehliadku je možné oživiť premietaním dokumentu o Martinovi Rázusovi alebo si môžete pozrieť filmové spracovanie jeho románov Maroško a Maroško študuje. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Interiér Rodného domu Rázusovcov (Martin Rázus, Mária Rázusová-Martáková)

Atrakcie, zábava, šport

Galéria Ilúsia

Fascinujúci svet plný optických klamov preverí vašu dôveru v zmysly. Umenie optických ilúzii a 3D malieb vám zaručene vyrazí dych. Nič totiž nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Otázne je, či uveríte tomu, čo uvidia vaše oči. Budete si môcť prečítať noviny na vrchole mrakodrapu, prejsť sa krajinou lega, pohladkať slona alebo telefonovať na dne bazéna. A pripravené je toho oveľa viac. Galéria zabaví deti i dospelých, vstup je vhodné rezervovať vopred. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Galéria Ilúsia v L. Mikuláši

Liptov Lasers

Moderná a zábavná aréna je priam stvorená pre každého milovníka adrenalínu i aktívneho relaxu. Nájdete tu laserovú verziu paintballu – LASER TAG, laserovú prestrelku plnú naháňania, skrývania i vymýšľania stratégie. Výhodou je, že pri takomto paintballe sa neporaníte ani nezašpiníte. Celá hra prebieha v pekne zariadenej aréne. Druhou atrakciou je LASER MAZE – laserová pavučina, ktorá ale osloví skôr menších nadšencov. Hráte sa pri nej na profesionálneho vykrádača trezorov. Cez pavučinu musíte prejsť tak, aby ste sa jednotlivých lúčov nedotkli. Obľúbenou je i Escape Room, z ktorej sa dostanete iba v prípade, že sa vám podarí vyriešiť niekoľko hádaniek a úloh. Termín je potrebné rezervovať vopred, potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Dom hore nohami

Domček nájdete neďaleko aquaparku a je plne zariadený. Samotné vybavenie domčeka je samozrejme pripevnené nad vašimi hlavami. Nechýba mu kuchyňa, alebo toaleta. Deti sa najviac potešia detskej izbe, v ktorej bývajú rozprávkoví obyvatelia – Červená čiapočka s vlkom, Snehulienka a sedem trpaslíkov, myšliak Mickey a ďalší. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Dom hore nohami pri Liptovskom Mikuláši neďaleko akvaparku

Tatrapolis – ostrov fantázie

Pozrieť si môžete kovové miniatúry známych svetových stavieb i prácu kováča. Dopriať si môžete i zábavu na 34-roch atrakciách. Každý si jednoducho vyberie presne podľa chuti. Detský park sa rozprestiera na rozlohe 1,6 hektára. Jedinečný charakter areálu dotvára kováčska dielňa, v ktorej si môžete pozrieť ako kováč rozdúchava oheň a vyrába kovové tvary od výmyslu sveta. Pekná je i železná ulička alebo kovový kostolík na Anjelskom vŕšku. Srdcom areálu je Zemeguľaté námestie, na ktorom je kovová točiaca sa Zemeguľa. Deti si môžu vychutnať jazdu vláčikom Tatrapolis Expres, povoziť na retiazkovom kolotoči alebo autodrome, užiť si jazdu na Vodnej strele či poblúdiť v Zrkadlovom labyrinte. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Detský park Tatrapolis – ostrov fantázie na Liptove

Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka

Ak si chcete pozrieť majstrov vodného slalomu priamo v akcii, zamierte do Areálu vodného slalomu Ondreja Cibáka. Jeho súčasťou je i Adrenalín centrum, kde si môžete zahrať paintball, minigol alebo si precvičiť vlastný talent na strelnici. Vyskúšať si môžete i rafting, kanoistiku, vodný slalom alebo jazdu na wakeboarde. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

V areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka na Liptove

ZOO Kontakt a Motýlia záhrada

Naozaj jedinečné miesto, v ktorom si prídu na svoje deti i dospeláci. Kontaktnú ZOO nájdete priamo v Tatralandii. Spoznať môžete viac ako 100 druhov zvierat, ládlom sú najmä mládaťká medveďa, tigra, pumy alebo rysa. Obľúbené sú i voliéry s papagájmi, veveričkami alebo sysľami, či kŕmenie opičiek a sledovanie života mačiaka, kosmáča alebo makaka. Odvážni si môžu vyskúšať prechod tunelom pomedzi netopiere, ktorých rozpätie krídiel je až do jedného metra. Súčasťou kontaktnej ZOO je nádherná Motýlia záhrada, ktorá je plná pestrofarebných motýľov a kvetov. Poletuje tu okolo 3 000 motýľov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

ZOO Kontakt a Motýlia záhrada priamo pri Tatralandii

Kúpanie, voda, aquaparky

Aquapark Tatralandia

Jeden z najväčších areálov vodnej zábavy v strednej Európe. Vďaka termálnej vode je otvorený celoročne. Počas leta je k dispozícii 14 bazénov s morskou, termálnou alebo čírou vodou a veľa tobogánov a šmýkačiek. O zábavu sa stará skúsený animačný tím. Celoročne je otvorený Trapical Paradise, v ktorom teplota ani v zime neklesne pod 30 stupňov. Dospelákom je určený Keltský saunový svet a Wellness Paradise. Voda v Tatralandii priaznivo pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Aquapark Tatralandia na Liptove, pri Liptovskom Mikuláši

Liptovská Mara

Liptovská mara bola dokončená v roku 1975. Pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Nesie meno po jednej z nich. Dnes je považovaná za najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku. Je preslávená svojou čistou vodou. Na brehu nájdete rekreačné stredisko, je obľúbeným miestom na rybačku i letné kúpanie. Príjemným spestrením je i vyhliadková plavba loďou.

Vodná nádrž Liptovská Mara

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Najnovšie blogy

Kam cez víkend v Bratislave

Kam cez víkend v Bratislave

Margaréta Koklesová 30. 01. 2023 V Bratislave si každý nájde niečo pre seba – milovníci adrenalínu, prírody, dobrého jedla i kultúry. A super je, že návštevu stihnete aj za jeden víkend. Pripravili sme tipy na rôznorodé zážitky, vďaka ktorým spoznáte...
Štátne sviatky a voľné dni v roku 2023

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2023

Táňa Žifčáková 04. 01. 2023 Pri troške plánovania si môžete v roku 2023 dopriať naozaj štedrý počet voľných dní. Tešiť sa môžete na jeden predĺžený víkend. A hoci mnohé sviatky pripadnú na sobotu/nedeľu alebo rovno do stredu týždňa, nájde...