Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Kam na výlet so psom

Kam na výlet so psom Margaréta Koklesová 07. 10. 2019

Turistika so psom je ideálny spôsob, ako stráviť víkend. Väčšina psíkov (bez ohľadu na veľkosť alebo plemeno) si turistiku naplno užíva. A ak je zvieratko vychované, rozveselí aj turistov, ktorých budete na trase stretávať. V článku sa pozrieme na základné pravidlá, ktoré so psíkom treba dodržiavať i na najkrajšie a najobľúbenejšie trasy, ktoré spolu môžete absolvovať.

Základné pravidlá

  • Na túru si zoberte dostatok vody nielen pre seba, ale i pre psíka. Nespoliehajte sa na to, že sa po ceste napije z mláky alebo z potoka.
  • Zainvestujte do kvalitného ťažného postroja. Psíkovi tým chôdzu i ťah spríjemníte, na horách je postroj oveľa bezpečnejší ako obyčajný obojok.
  • Buďte tolerantní. Ak na nejakom mieste požadujú držať psíka na vodítku alebo dať mu náhubok, splňte to. Psíka majte na voľno iba na miestach, kde je to dovolené a iba vtedy, ak ho máte zvládnutého.
  • Ideálnym obdobím je jar a jeseň. Vyvarujte sa celodenným túram v najväčších horúčavách. Ak sa rozhodnete pre turistiku v lete, vyberte si trasu, ktorá vedie lesom.
  • Prispôsobte trasu veku a kondícii psíka. Väčšina zvierat zvládne oveľa viac ako bežný človek, myslite na túto radu teda najmä ak máte starého psíka, chorého psíka, šteniatko alebo plemeno, ktoré nie je práve najaktívnejšie. Presiliť sa môže aj zvieratko, nielen človek.

Nenáročná turistika (vhodná aj pre šteniatka a staré psíky)

Dreveník (Volovské vrchy)

Dreveník je nádherný, vápencovo-travertínový masív. Je to ideálne miesto na relax i lezenie. Môžete si tu opekať, neďaleko je Spišský hrad. Dreveník je národná prírodná rezervácia, na kopci sa nachádza osada roľníckeho človeka z mladšej doby kamennej. Dostanete sa sem po žltej z obce Žehra alebo Spišské Podhradie.

Jánošíkova bašta (Volovské vrchy)

Jánošíkova bašta sa nachádza medzi obcami Kysak a Veľká Lodina. Skala vystupuje zo zalesneného hrebeňa Volovských vrchov, vďaka čomu je výraznou prírodnou dominantou nad Hornádom z ktorej je neopakovateľný výhľad. Dostanete sa sem po červenej z obce Kysak.

Rainerova chata (Vysoké Tatry)

Vysokohorská chata dnes slúži ako múzeum tatranských nosičov, náučné centrum TANAPu a samozrejme i ako bufet, čo na trase určite oceníte. Vedie sem niekoľko prístupových trás rôznej náročnosti, medzi tie najjednoduchšie patrí trasa od Vodopádov Studeného potoka alebo z Hrebienka.

Vodná nádrž Čierny Váh

K vodnej nádrži vedie asfaltová cesta z obce Svarín. Má necelých 8 kilometrov. Vodné dielo pozostávqa z dvoch nádrží, zaujímavejšie je horná. Nádrž je krásna sama o sebe, jej hlavným bonusom je ale jeden z najkrajších výhľadov na Tatry – kochať sa ním budete naozaj dlho.

Zádielska tiesňava (Slovenský kras)

Krasový kaňon je dlhý 3 kilometre a hlboký 400 metrov. Do tejto národnej prírodnej rezervácie sa dostanete z dediny Zádiel po červenej – vedie sem spevnená cesta. V súčasnosti v Zádielskej tiesňave poznáme cca 100 jaskýň rôznych typov. Medzi najznámejšie patrí Kráľovská jaskyňa, dlhá 17 metrov s ktorou sa spája legenda o kráľovi Belovi IV.

Stredne náročná turistika

Kvačianska dolina (Malá a Veľká Fatra)

Kvačianska dolina je rozprávkovo nádherná prírodná rezervácia. Pripomína Slovenský raj. Trasa vedie od Oblazov, na ktorých boli postavené mlyny a píla, ktoré sú dodnes udržiavané a funkčné. Tešiť sa môžete na prechádzku v malebom prostredí. Pôsobivý je skalný útvar Jánošíkova hlava i výhľady na dolinu.

Veľké Hincovo pleso (Vysoké Tatry)

Veľké Hincovo pleso je najhlbším a najväčším plesom na slovenskej časti Tatier. Nájdete ho pod Kôprovským štítom, v hornej časti Mengusovej doliny. Dostanete sa sem z Popradského plesa. Jeho hladina je pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku.

Vodopád Skok (Vysoké Tatry)

Vodopád Skok má 25 metrov, čo ho pasuje za tretí najväčší vodopád Tatier. Nachádza sa v Mlynickej doline, ktorá je mimochodom tiež nádherná. Ide o pomerne jednoduchú trasu, dostanete sa sem po žltej zo Štrbského plesa. Ak ak budete mať rovnaké šťastie ako my, uvidíte po ceste i kamzíka.

Zelené pleso (Vysoké Tatry)

Nádherné jazero pod skalným bralom, s úžasnou Chatou pri Zelenom plese, v ktorej si určite dajte klobásku alebo aspoň kofolu. Vedie sem trasa z Bielej Vody (po žltej). Ide o pomerne nenáročnú trasu k jazeru, ktoré vás okúzli atmosférou i špecifickou farbou.

Veľký Choč (Malá a Veľká Fatra)

Jeden z najkrajších vrchov Slovenska. Ponúka 360 stupňový výhľad. Najobľúbenejšia trasa vedie z Valašskej Dubovej po modrej. Veľký Choč má tvar nepravidelnej pyramídy, ospevovaný bol mnohými básnikmi, napríklad i P. O. Hviezdoslavom.

Náročná turistika

Vodopády studeného potoka (Vysoké Tatry)

Vodopady nájdete pri vyústení Studeného potoka do Veľkej a Malej Studenej doliny. Tvoria ich Dlhý, Skrytý a Malý vodopád. K vodopádom vedie niekoľko trás (rôznej náročnosti) z Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca alebo z Tatranskej Lesnej. Vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom. Najkrajšie sú na jar, alebo počas silných dažďov. Najvyššia kaskáda má úctihodných 13 metrov a jej mohutnosť a krása vám vyrazí dych.

Kôprovský štít (Vysoké Tatry)

Z Kôprovského štítu si môžete užiť jeden z najkrajších výhľadov v Tatrách. Je to jeden z najvyšších štítov, na ktorý sa viete dostať aj so psíkom. Celá trasa má cca 20 kilometrov, začína sa pri Popradskom plese a vedie cez Hincove pleso.

Sedlo pod Ostrvou (Vysoké Tatry)

Naozaj nádherný výhľad je zaslúženou odmenou za pomerne náročnú túru. Červenou sa zo Štrbského plesa dostanete na Popradské pleso. Pokračujete po červenej ale pripravte sa na úsek so značným prevýšením – v zime ním bez pomoci mačiek neprejdete. Cez sedlo vedie Tatranská magistrála, ktorá spája Sliezsky dom a Chatu pri Popradskom plese. Nad sedlom je vrch Ostrva, ktorý má na svojej severozápadnej stene špicatý skalný útvar vyhľadávaný horolezcami – Ihla v Ostrve.

Téryho chata (Vysoké Tatry)

Téryho chata je najvyššie položená celoročne otvorená horská chata. Nachádza sa iba kúsok od Piatich Spišských plies. Dostanete sa sem cez Hrebienok a Zámkovského chatu. Túru je možné absolvovať celoročne, v zime je ale výstup kvôli snehu a ľadu náročnejší.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Najnovšie blogy

7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť 7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť Táňa Žifčáková 04. 01. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Koronavírus K pravej zime patria lyže a Slovensko je plné príležitostí ako si užiť radosť z jazdy. Zdravý horský vzduch, upravené trate a lákavé sprievodné aktivity v našich ski centrách čakajú len na vás. Vzhľadom na aktuálnu...
Štátne sviatky a voľné dni v roku 2021, čakajú nás 4 predĺžené víkendy Štátne sviatky a voľné dni v roku 2021, čakajú nás 4 predĺžené víkendy Táňa Žifčáková 04. 01. 2021 Pri troške plánovania si môžete v roku 2021 dopriať naozaj štedrý počet voľných dní. Tešiť sa môžete na štyri predĺžené víkendy. A hoci mnohé sviatky pripadnú na sobotu/nedeľu alebo rovno do stredu týždňa,...
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím