Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Kam na výlet s deťmi v Trnave

Kam na výlet s deťmi v Trnave Margaréta Koklesová 30. 09. 2019 Pobyty

Trnava je jedno z najkrajších slovenských miest. Bohatá história sa tu zachovala dodnes, historické centrum bolo v roku 1987 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu. Mesto je známe najmä vďaka množstvu sakrálnych pamiatok, vďaka ktorým dostalo prívlastok Malý Rím. História ale nie je to jediné, čo vám Trnava môže ponúknuť. Tak sa na to poďme pozrieť.

Hrady, zámky a zrúcaniny

Smolenický zámok – zámok (tak, ako ho poznáme) sa začal budovať začiatkom 20 storočia, jeho majiteľ bol gróf Jozef Pálffy, st. Prvé práce na hradbách začali v roku 1887 - upravovali sa veže. Počas prvej a druhej svetovej vojny práce na zámku nepokračovali. Po vojne (1945) sa stal majetkom štát, slúžil ako letné sídlo SNR. Neskôr bol odovzdaný SAV, aby slúžil ako reprezentatívne miesto pre stretnutia vedcov z celého sveta. V letnom období je pre verejnosť otvorený každý deň, mimo sezónu iba v nedeľu. Prehliadky so sprievodcom prebiehajú každú hodinu – počas leta, mimo sezónu iba po konzultácii s vedením KC SAV. Viac informácií na tejto stránke.

Zrúcaniny hradu Ostrý Kameň, Buková – obec Buková leží uprostred Malých Karpát. Najväčšou zaujímavosťou je ale zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorá sa vypína nad obcou. Hrad voľakedy slúžil ako kráľovská pohraničná pevnosť. Pôvodne gotický hrad pozostával z veže, paláca, kaplnky a opevnenia. Začiatkom 18. storočia bol poškodený a odvtedy postupne pustol. Z Bukovej sem vedú turistické trasy. Z obce sa ale môžete vydať napríklad aj na výstup na Záruby (najvyšší vrch Malých Karpát).

Katarínka, Dechtice – ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej sa nachádzajú cca 20 km od Trnavy. Ešte aj dnes si môžete pozrieť zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Ako každý návštevník, aj vy budete očarený krásou a až magickou dôstojnosťou tohto miesta. Auto môžete nechať na záchytnom parkovisku (medzi Dechticami a Naháčom) z ktorého je to do cieľa cca 20 minút. Cesta je dostatočne široká a zjazdná aj pre kočíky.

Zrúcaniny hradu Dobrá Voda – hrad pravdepodobne postavili v 13. storočí, na mieste staršieho hradu, po ktorom sa zachovala časť zemného opevnenia. Slúžil ako strážny hrad pri prechode cez Malé Karpaty. Od 18. storočia pustol a zachovali sa iba múry hradného paláca, kaplnky a opevnení. Vedie sem cesta, ktorá začína pri kostole v obci. Potrvá vám to cca 30 minút. Cez Dobrú Vodu vedie i turistický chodník Cesta SNP z Bratislavy až po Brezovú pod Bradlom.

Kaštieľ v obci Dolná Krupá – obľúbené sídlo Ludwiga van Beethovena, ktorý tu zložil svoju známu Sonátu mesačného svitu op.27. Park je vhodný na piknik, relax, hru i šport. Expozície sú dostupné celoročne (okrem pondelkov), výlet je vhodný aj pre kočíky. Tento nádherný kaštieľ s rozsiahlym anglickým parkom bol postavený v rokoch 1793-1795 na mieste staršieho kaštieľa. Okrem parku tu nájdete aj jaskyňu, jazierko, hudobné múzeum a pamätnú izbu Beethovena s expozíciou o jeho živote a diele.

Hrad Červený Kameňvzdialený asi pol hodinku od mesta Trnava. Patrí medzi jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku. V zrekonštruovanej časti nájdete stálu expozíciu historického nábytku a zbraní, obrazy i hradnú pivnicu. Okrem prehliadok sa tu organizujú aj rôzne festivaly, vychutnať si môžete i krásne nádvorie so záhradou (vhodné i pre kočíky) alebo výstup na vežu, či na rozhľadňu Kukla na protiľahlom kopci (toto už radšej s nosičom). Viac informácií na www.hradcervenykamen.sk.

Jaskyne, múzeá a pamiatky

Mestská veža, Trnava – pôvodne strážna rozhľadňa, ktorá sa využívala aj na poplašnú signalizáciu pri požiari, bola postavená trnavským majstrom Jakubom v roku 1574. Celková výška je 57 metrov, vyhliadka je vo výške 29 metrov. Čaká na vás naozaj neopakovateľný výhľad nielen na mesto, ale aj na Malé Karpaty alebo Trnavskú rovinu. Určite neprehliadnete ani slnečné (a od roku 1729 aj mechanické) hodiny, ktoré sú funkčné dodnes. Súčasťou prehliadky je i trvalá expozícia venovaná starším i mladším dejinám Trnavy, tunajších obyvateľov i Mestskej veže. Vstup je každú hodinu.

Západoslovenské múzeum hlavná budova Západoslovenského múzea sídli v bývalom kláštore klarisiek, ktorý sa spomína už od roku 1239. Naozaj veľkorysý priestor je priam stvorený pre množstvo expozícií – v súčasnosti spolu s ďalšími prevádzkami ochraňuje viac ako 160 000 predmetov. Patrí k jednému z najväčších múzeí na Slovensku. Medzi stáleexpozície patria Dejiny Trnavy, Archeologická expozícia, Gotická Trnava, Krása zašlých čias a mnohé ďalšie. Zaujímavá je aj netypická zbierka zvonov, ten najstarší má 523 rokov. V priebehu roka máte možnosť navštíviť nielen atraktívne výstavy, ale aj rôzne podujatia, workshopy alebo prednášky, ktoré múzeum organizuje. Viac informácií na www.zsmuzeum.sk.

Jaskyňa Drinyjediná sprístupnená jaskyňa v Malých Karpatoch. Puklinová jaskyňa má celkovú dĺžku 680 m, sprístupnených je 410 m. Puklinové chodby jaskyne sú dekorované bohatou sintrovou výplňou. Prechod trvá cca 35 minút. Otvorená je od apríla do konca októbra. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa – patrí k najkrajším v Európe. Ide o prvú ranobarokovú stavbu na Slovensku. Skvostom v interiéri je pôvodný celodrevený oltár z roku 1640, ktorý je vysoký cca 20 metrov. Oltár tvoria tri hlavné obrazy, 27 sôch svätých v nadživotnej veľkosti a viacero malých sôch. Hlavným oltárnym obrazom je Krst Ježiša Krista. V roku 2003 ju navštívil Svätý Otec Ján Pavol II.              

Atrakcie a zábava

Kinder klub, Trnava – ideálne miesto pre upršané dni. Jedinečné detské zábavné centrum sa nachádza v nákupnom centre CITY ARÉNA. Pre deti sú na ploche takmer 1 000 m2 pripravené nekonečné možnosti zábavy a hier. Potešia sa trampolínam, lezeckým stenám, bludisku, chachaboxom, guličkovému vodopádu, kolotočom, minidomčekom alebo penovým delám. Pre rodičov je pripravená kaviareň, TV a oddychové zóny. Ak je to potrebné, detičky môžete zveriť do rúk animátorom a vychutnať si čas s partnerom. Cenník a otváracie hodiny nájdete na www.kinderclub.sk.

Aquaparky a kúpanie

RELAX AQUA & SPA, Trnava – zážitkový 25 metrový bazén, oddychový bazén, detský, vírivky i 2 tobogány. Nechýbajú vodné atrakcie pre deti (striekací ježko, fontánky, skala so zabudovaným akváriom, či setská šmykľavka veľryba) ani sauny a relax zóna pre rodičov. Vodné centrum má vonkajšiu (letné kúpalisko) i vnútornú časť (vodný svet), pre akčné deti sú k dispozícii lanová dráha, lezecká stena alebo basketbalový kôš. Otváracie hodiny, výšku vstupného i podrobný popis všetkých atrakcií nájdete na www.aquaparktrnava.sk.

Kúpalisko Kamenný Mlyn – prírodné kúpalisto sa nachádza v rekreačnej oblasti Kamenný mlyn (okraj mesta Trnava) a ponúka veľkú vodnú plochu obklopenú krásnou prírodou. K dispozícii je neohrievaný plavecký bazén, ktorý je najmä v lete naozaj osviežujúci. Nechýbajú hojdačky a preliezačky pre malé deti i môžnosť zahrať si stolný tenis alebo petang. Kúpalisko je otvorené počas letnej sezóny.

Zvieratká a rastlinky

Malkia park, Orechová Potôň – miesto, kde nájdete množstvo šeliem a zvierat. Ako išiel čas, pribudli k levom a iným veľkým mačkovitým šelmám aj ďalšie druhy zvierat. Ak vás zaujmú, môžete si niektoré i „adoptovať“ a podieľať sa tak na ich spokojnom živote. V parku môžete niektoré zvieratká aj nakŕmiť a pohladkať. Sledovať môžete aj kŕmenie šeliem s výkladom. Vstupné a otváracie hodiny nájdete na www.malkiapark.sk.

Gazdovský dvor Náš sen – dvor, v ktorom sa zvieratká cítia príjemne. Dvor, kde sa berie ohľad na ich potreby. Dvor, kde si s detičkami môžete oddýchnuť od pracovného tempa, povinností alebo štúdia. Pozrieť (a niekedy aj pohladkať) si môžete typické slovenské gazdovské zvieratká, môžete sa povoziť na koníkoch, plaviť sa na člnku, opiecť si obed na ohnisku a vďaka láskavým majiteľom sa môžete veľa dozvedieť o živote na gazdovskom dvore i o zvieratkách, ktoré tu majú svoj domov. Cenník a návštevné hodiny nájdete na www.dvornassen.sk.

Včelárska Paseka (Kráľová pri Senci) – leží v krásnom a tichom lesoparku. Ide o najstaršie včelárske kultúrne a osvetové centrum v Európe a zároveň najväčší včelársky skanzen v strednej Európe. Dozviete sa množstvo informácií o histórii i súčasnom stave včelárstva na Slovensku. Obdivovať môžete unikátne zbierky ľudových úľov od výmysli sveta. Tie najstaršie sú zo 17. storočia. Vo veľkej budove je zriadené múzeum včelárstva s expozíciou rôznych včelárskych pomôcok, medometov alebo lisov. Na záver si môžete zakúpiť rôzne včelárske produkty. Viac informácií nájdete na www.vcelarskapaseka.sk.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

Ako cestovať so psom? Poradíme! Ako cestovať so psom? Poradíme! Táňa Žifčáková 26. 02. 2021 Pobyty, Vysoké Tatry, Nízke Tatry Plánujete dovolenku a neviete kam s domácim miláčikom? Môžete ho zobrať so sebou! Aby ste pri tom nič nezanedbali, máme pre vás všetky informácie o tom, ako sa pripraviť a na čo sa zamerať. Azda prvá, a treba uznať,...
Ako si vybrať kúpele? Liečivé vody Slovenska Ako si vybrať kúpele? Liečivé vody Slovenska Táňa Žifčáková 01. 02. 2021 Pobyty Pobyt v kúpeľoch si, aspoň raz za čas, zaslúžite bez ohľadu na váš zdravotný stav. Každá liečivá voda však má svoje špecifiká a vybrať z tých slovenských vám pomôže náš prehľad.   Trápia vás zdravotné...
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím