Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Kam na výlet s deťmi na Orave

Kam na výlet s deťmi na Orave Margaréta Koklesová 25. 09. 2019 Pobyty

Aj v pesničke sa spieva Na Orave dobre, na Orave zdravo. A je to naozaj tak. Orava je rozprávkový región, do ktorého sa budete radi vracať. Môžete spoznávať život na farme, hrať sa v parkoch, loziť v lanovom centre, môžete sa kúpať v aquaparkoch, navštíviť Oravský hrad alebo si môžete užiť jazdu vláčikom. Ponuka je naozaj široká, tak si poďte niečo vybrať.

Turistika a náučné chodníky s deťmi

Vyhliadková veža, Zakamenné – nádherný výhľad na Babiu horu, Oravskú Maguru i Západné Tatry si môžete i s deťmi vychutnať z 15 metrov vysokej drevenej rozhľadne. Vedie k nej nenáročná (asi 2 kilometre dlhá) značená trasa od obchodu v centre dediny.

Lesný náučný chodník v Oravskej Lesnej – nenáročný okruh začína v Oravskej Lesnej, pri autobusovej zastávke neďaleko obecného úradu. Chodník pokračuje na križovatku s asfaltovou cestou Vyhliadka, ďalej do lokality pod Rusnáčkou a naspäť do Oravskej Lesnej. Na trase je 9 zastávok s informáciami o lese, oravskej krajine, histórii miestnej železnice alebo o lesných zvieratkách. Zvládnete ho prejsť celý za cca dve hodinky.

Náučný chodník Oravská priehrada – náučný chodník začína neďaleko hotela Studnička. Dlhý je cca 2,5 km, na trase je osadených 6 infopanelov. Opäť ide o nenáročnú prechádzku, ktorú zvládnete za necelé dve hodinky. V zimných mesiacoch si trasu môžete prejsť na bežkách. Lokalita je výborná na pozorovanie vodných vtáčikov.

Náučný chodník Slaná voda – Babia hora – Markowe Szcawiny – stredne náročná trasa začína na chate Slaná voda, pokračuje cez Hviezdoslavovu alej, Hviezdoslavovu horáreň až na vrchol Babej hory. Odtiaľ trasa pokračuje do Poľska. Zvládnete ju prejsť celú za cca 5-6 hodín. Na trase je 14 zastávok s informáciami v slovenskom a poľskom jazyku, vďaka ktorým sa dozviete o liečivých prameňoch, lesoch, rastlinkách a živočíchoch. Na oboch koncoch trasy sú turistické chaty, v ktorých si môžete oddýchnuť alebo sa občerstviť.

Náučný chodník Šútovská dolina – začiatok chodníka je v Šútove, na odbočke vľavo zo štátnej cesty Žilina – Kraľovany. Nenáročný chodník je dlhý 6km, prejdete ho za cca 3 hodinky.

Atrakcie a zábava

Plavba loďou po Oravskej priehrade a na Slanický ostrov 90 minútová okružná platba po Oravskej priehrade je spojená s 30 minútovou zastávkou a prehliadkou unikátneho Slanického ostrova umenia. Loď premáva počas sezóny (niekoľkokrát denne) z prístavu č. 2 (SLANICKÁ OSADA) oproti Hotelu Slanica. Časy platieb a cenník nájdete na tejto stránke.

Splavovanie rieky Orava (na pltiach) – plavba trvá cca 1 hodinu, v cene je zahrnuté občerstvenie. Spoznáte históriu Oravy a zároveň zažijete fascinujú plavbu na drevenej plti, ktorá vedie popod skalnaté bralo Oravského hradu. Plavba je bezpečná a nenáročná. Viac informácií sa dozviete na www.plte-orava.sk

Oravská lesná železnica – na vyhliadkovú jazdu sa odchádza z údolnej stanice Tanečník, ktorú nájdete kúsok od Oravskej Lesnej. S obcou je spojená spevnenou lesnou cestou dlhou cca 6 km. Stanica Tanečník je taký malý domov (depo) pre lokomotívy i vozne, predávajú sa tu lístky i suveníry a nechýba ani malé múzeum, ktoré dokumentuje život lesnej železnice. Vlaky odchádzajú podľa cestovného poriadku. Odporúčame lístky na jazdu z Oravy na Kysuce zarezervovať vopred na telefónnom čísle +421 905 500 646. Súčasťou spiatočnej jazdy je prehliadka spomínanej expozície na stanici i goralskej drevenice na Sedle Beskyd. Záujemci si môže pozrieť aj rozhľadňu nad stanicou. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Roháčsky vláčik – pokochajte sa nádhernou prírodou a krásnymi výhľadmi z vláčika. Vychutnajte si jazdu od Habovky cez Zuberec, okolo Brestovskej jaskyne, Múzea oravskej dediny až po Zverovku, z ktorej vedie množstvo turistických chodníčkov. Vláčik má kapacitu 56 osôb. Ak vás ide viac, objednajte sa minimálne 1 deň vopred. Cenník a jednotlivé trasy nájdete na www.rohacskyvlacik.sk

Aquaparky a kúpanie

Meander Thermal Park Oravice – všetky bazény sú naplnené prírodnou termálnou vodou, ktorá vyviera z hĺbky 1611 metrov. Voda je vysoko mineralizovaná sodno-vápenato-horečnato-siričitá s vysokým obsahom železa. Má blahodarný účinok na pohybové ústrojenstvo, močové cesty a obličky. Voda sa ochladzuje, keďže jej teplota sa pohybuje okolo 58 stupňov. Bazény sú otvorené celoročne. K dispozícii je veľký športovo-relaxačný bazén, malý aj veľký relaxačný bazén, ochladzovací bazén. Nechýbajú vodné atrakcie (umelé vlny, perličkové sedadlá a lavice alebo vodný hríb). Samozrejmosťou je 100m dlhý tobogán. Otváracie hodiny a cenník nájdete na www.meanderoravice.sk

AquaRelax Dolný Kubín – vodný svet s bazénmi, tobogánmi, divokou riekou, bublinkovačmi, hojdacím zálivom a masážnymi sprchami sa nachádza v centre Dolného Kubína. Iba 10 minút autom od Oravského hradu. Pre najmenších čaká kopa hračiek v Detskom kútiku s animátorkami (počas víkendov). Cenník a všetky potrebné info nájdete na www.aquakubin.eu

Šport a adrenalín

Oravská priehrada – prezývajú ju i Oravské more. Je jednou z najväčších vodných nádrží na Slovensku a patrí medzi obľúbené turistické strediská, ktoré sú využívané v lete i v zime. V lete si môžete užiť množstvo vodných športov (vodný bicykel, jachting, windsurfing) i obyčajné kúpanie. V zime je zamrznuté jazero ideálne na romantickú prechádzku.

Zábavný park FUNNYPARK – plný adrenalínových i športových prekážok, ktoré otestujú vašu odvahu a silu. Leží medzi korunami stromov, priamo v Oravskej Lesnej. Cena je naozaj priaznivá, zabavia sa deti i dospeláci. Špecialitami sú Škriatkove prekážky, Veveričkin skok alebo hojdačka lesa. Cenník, otváracie hodiny a všetky potrebné informácie nájdete na stránke www.funnypark.sk

KINDERLAND (Najväčšia detská izba), Námestovo – skutočný raj pre deti sa delí na 5 zón - fun zóna, jump zóna, 5D a 9D kino, game zóna, aqua zóna. Atrakcie sú vhodné pre deti i dospelých, hráte sa v interiéri (bez ohľadu na počasie). K dispozícii sú vzdelávacie, zábavné, športové i tvorivé aktivity. Pozrite si video nižšie alebo kliknite na www.kinderlandno.sk.

Jaskyne, múzeá a pamiatky

Múzeum oravskej dediny, Zuberec – sprístupnené verejnosti bolo v roku 1975. Dnes tu nájdete objekty z celého regiónu Oravy. Areál je rozčlenený na nasledujúce časti: Dolnooravský rínok, Zamagurská ulica, Goralské lazy, Kostol s cintorínom a Mlynisko. Tak ako v každej reálnej dedine tu nájdete typické budovy ako senník, salaš, komory i typické remeselné objekty (hrnčiarska pec). Celému múzeu dominuje drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia. Múzeum je otvorené celoročne, otváracie hodiny sa menia. Aktuálne časy, vstupné a ďalšie informácie nájdete na tejto stránke.

Múzeum Oravakafe, Krušetnicav útulnom domčeku sa rozpráva príbeh kávového zrnka od úplného začiatku až po lahodný koniec. A hoci je domček zvonku nenápadný, vnútro je naozaj úžasné. Zdobí ho najväčšia mozaika z kávových zŕn na svete, dojmy dotvárajú vystavené exponáty. Oravakafe získalo Certifikát za najväčšiu zbierku v ktorej nájdete staré mlynčeky, kávovary alebo hrnčeky. Otváracie hodiny nájdete na tejto stránke.

Brestovská jaskyňa, Zuberec – prvá sprístupnená jaskyňa Oravy a Západných Tatier. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmimi sifónmi. Vyznačuje sa vzácnou jaskynnou faunou. Jaskyňu nájdete oproti Múzeu oravskej dediny, pri drevenom amfiteátri. Prehliadka trvá cca hodinu, trasa je dlhá 434 m. Teplota v jaskyni je okolo 5 stupňov, takže sa poriadne oblečte. Vstup je obmedzený na 15 osôb, preto sa radšej informujte vopred, prípadne si svoj čas zarezervujte počas pracovnej doby u správcu jaskyne na brestovskaj@ssj.sk alebo na čísle +421 911 062 363.

Oravský hrad – jednoznačne patrí medzi perly Európy. Radí sa medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie hrady na Slovensku. Honosný komplex sa skladá z Horného, Stredného a Dolného hradu. Nájdete tu skoro všetky architektonické slohy od románskeho slohu, cez renesanciu, gotiku, baroko až po romantizmus. Má za sebou bohatú minulosť a tak nečudo, že je národnou kultúrnou pamiatkov. Prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1267 (vtedy bol kráľovským majetkom). Otváracie hodiny a cenník nájdete na tejto stránke.

Múzeum šľachtických kočiarov a saní, Oravský Podzámok – jedinečná a najrozsiahlejšia zbierka kočiarov a saní na Slovensku sa nachádza priamo pod Oravským hradom. Pozrieť si môžete 21 exkluzívnych exponátov. Múzeum je otvorené počas letnej sezóny, mimo leta po telefonickej objednávke. Určite návštevu nevynechajte a nechajte sa unášať čarom minulého storočia, kedy sa po cestách premávali luxusné koče pre vážené dámy a pánov. Viac informácií nájdete na www.muzeumkociarov.sk

Zvieratká a rastlinky

Ekocentrum Zázrivá zariadenie, ktoré je určené k ochrane prírody, záchrane živočíchov a výuke prírodovedeckých predmetov. Môžete navštíviť Náučný chodník (7 informačných tabúľ, cca 2 km), vypočuť si prednášku alebo pozrieť prírodopisný film (určené pre organizované skupiny) a podobne. Najzaujímavejšie sú priestory Záchrannej stanice a všetky zvieratká, ktoré sa tam momentálne nachádzajú – opustené, choré alebo zranené. Na návštevy je potrebné nahlásiť sa vopred na čísle +421 903 504 470 alebo na macek(a)sopsr.sk. Príjemným bonusom je Ekozáhrada, v ktorej si môžete pozrieť rôzne druhy rastlín, drevín, jazierok i búdok a napájadiel pre hmyz, plazy a vtáčiky. Všetky zaujímavosti nájdete na www.zachranazvierat.sk

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Ďaľšie blogy v kategórii Pobyty

Aké sú skutočné benefity SPA pre vaše zdravie? Aké sú skutočné benefity SPA pre vaše zdravie? Luba 26. 11. 2020 Pobyty Nie každý, k tomu aby navštívil kúpele, potrebuje poznať aj podrobnosti o prospešných účinkoch vybranej terapie. SPA bývajú príjemným zážitkom už sami o sebe, odchádzate z nich zbavení stresu, s pocitmi sviežosti...
Kam na výlet s deťmi v Bratislave Kam na výlet s deťmi v Bratislave Margaréta Koklesová 19. 11. 2020 Pobyty Bratislava - krásavica na Dunaji. Hlavné mesto Slovenska je bydliskom polmilónovej populácie a radí sa medzi najmenšie hlavné mestá sveta. Pre rodiny s deťmi ponúka vďaka svojim jedinečným prírodným podmienkam a architektonickým...
© 2020 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím