Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Kam na školský výlet

Kam na školský výlet Margaréta Koklesová 16. 01. 2020

Exkurzie sú bežnou súčasťou školského roka. Vybrať naozaj dobrý výlet tak, aby sa deti niečo naučili a na výlet spomínali ešte dlho, nie je práve najľahšie. Vymýšľanie vhodných miest nemusí byť vždy iba na pleciach učiteľa, zapojiť sa môžu deti i rodičia. Pripravili sme pre vás pár inšpirujúcich tipov:

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je malebné mestečko, ktoré dýcha históriou. A je plné aktivít, ktoré môžete s deťmi vyskúšať. V mineralogickej expozícii Banského múzea nájdete vyše 400 druhov minerálov, s veľmi zaujímavým výkladom. Navštíviť môžete banskú štôlňu Michal (sprístupnených je 75 metrov). Ďalšou štôlňou je Štôlňa Bartolovej, pred návštevou si deti oblečú plášť, nasadia prilbu a zoberú baterku, čo hneď celý zážitok posunie na úplne iný level. Žiaci sa dozvedia o živote a práci baníkov, samotnej ťažbe i o banských škriatkoch Permoníkoch. V Štiavnici ale môžete navštíviť i Nový zámok, Starý zámok, Botanickú záhradu, Banku lásky, vybehnúť môžete na Sitno alebo k niektorému zo štiavnických tajchov a jazier. Možností je naozaj neúrekom.

Špania dolina

Špania Dolina sa nachádza cca 10 kilometrov od Banskej Bystrice. Unikátna je pre svoju banskú tradíciu a typické domčeky. V Historickej škole prof. Jozefa Mistríka je pre deti pripravovaný špeciálny program, vrátia sa do obdobia vyučovania pred 100 rokmi. Vyskúšajú si ako sa voľakedy písalo na tabuľky s pierkami a atramentom, pozrú si náučný film a prejsť sa spolu môžete i malým baníckym náučným chodníkom. Súčasťou chodníka je Cisárska štôlňa, Tajch a Banícky orloj. Všetky deti na koniec dostanú spomienkový Výučný list Permoníka. Program je ušitý na mieru rôznym vekovým kategóriám – prvému stupňu, druhému stupňu i stredoškolákom. Potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Čachtice

Čachtice preslávila najmä krvavá grófka, Alžbeta Báthory. Prejsť sa s deťmi môžete čachtickým podzemím a najmä Čachtickým hradom. Dovedie vás k nemu krátka prechádzka lesom. Spoznáte históriu i príbeh obce a samotnej panovníčky. Nevynechajte ani Múzeum Čachnite, ktoré sa nachádza v Draškovičovskom kaštieli. Pozrieť si môžete dobové dokumenty, odevy, šperky, portréty šľachticov i zbierku historických zbraní. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Tatry

Tatry sú plné tipov na školské výlety a určite všetko nestihnete za jeden deň. Môžete to poňať turisticky a navštíviť Štrbské pleso, Popradské pleso, Vodopád Skok, Hrebienok, vysokohorské chaty a iné, menej náročné miesta. Mnohé lemujú informačné tabule, z ktorých sa deti dozvedia všeliaké zaujímavosti. V Tatrách určite odporúčame vidieť Kontakt ZOO a Motýliu záhradu, Park miniatúr, Tricklandiu (svet optických ilúzií a trikov) alebo sa môžete vyblázniť v aquaparku Tatralandia. Tatry sú zaujímavá lokalita, ktorú môžete navštevovať každoročne a vždy zažijete niečo iné.

Demänovská jaskyňa slobody + Levoča

Jednodňový výlet môžete začať v Demänovskej jaskyni slobody, ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Pozriete si rôzne sfarbené kvaple – žlté, ružové, tmavozelené, čierne i fialové. Ich farba závisí od podielu chemických látok v jednotlivých častiach jaskyne. Pozrieť si môžete i niekoľko jazierok. Druhou zastávkou je prehliadka mestečka Levoča, ktoré je plné pamiatok a patrí medzi najkrajšie historické mestá na Slovensku. V meste uvidíte veľké stredoveké námestie, ktoré je obklopené renesančnými domčekmi, renesančný dom a vynechať by ste nemali Chrám sv. Jakuba, ktorý má 11 gotických a renesančných oltárov, vrátane toho najväčšieho a najznámejšieho. Samotné historické centrum obklopuje 2,5 kilometra dlhý hradbový systém.

Bojnice – Bojnický zámok a ZOO

Bojnice sú perfektný tip na jednodenný školský výlet, počas ktorého toho uvidíte a zažijete naozaj veľa. Toto kúpeľné mestečko sem láka deti hlavne z dvoch dôvodov – rozprávkový zámok a miesta ZOO. Najnovšie sa do tejto ponuku pridal aj chodník v korunách stromov, z ktorého je naozaj nádherný výhľad do okolia.  Deti ocenia suchý tobogán, priechodový sieťovaný tunel i oceľovú sieť na najvyššom poschodí. Z veže je to iba kúsok na Bojnický zámok, ktorý je od roku 1950 prístupný verejenosti. Návštevu môžete s trochou plánovania absolovať v čase, keď na hrade prebieha niektoré z podujatí. Kalendár nájdete na tejto stránke. Po prehliadke zámku plynulo prejdete do miestnej ZOO, v ktorej sa deti môžu pozrieť na mnohé exotické zvieratká a dozvedieť sa čo to o ich živote. Aktuálne v ZOO žije viac ako 3 500 zvieratiek, nechýbajú napríklad ani slony africké. Viac informácií o Bojnickom zámku nájdete na tejto stránke. Pre návštevu ZOO zase klikajte sem. Ak by vám zoznam nestačil, všetky zaujímavosti mesta Bojnice sme spísali do článku Kam na výlet v Bojniciach.

Zámok Topolčianky + Arborétum Mlyňany + Zubria zvernica

Jeden z najtradičnejších školských výletov v našom zozname určite nesmie chýbať! Začať môžete na zámku, v ktorom sa pokocháte dobovým interiérom a expozíciou vzácneho nábytku i zbraní. Pozriete si národný žrebčín, ktorý je centrom chovu koní na Slovensku a radí sa i medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny. Po prehliadke môžete vyraziť do arboréta, ktoré má najväčšie zbierky cudzokrajných drevín na Slovensku. Najkrajšie je prísť sem v máji a júni, kedy všetko kvitne. Deň zakončíne návštevou Zubrej zvernice, jediného miesta na Slovensku, kde na vlastné oči uvidíte zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca. Zubor dosahuje dĺžku 2,7 metra a výšku 1,9 metra. Všetky potrebné informácie o návšteve Zubrej zvernice nájdete na tejto stránke. Pre info o zámku a arborétu zase klikajte sem.

Štúrovo + Ostrihom

Štúrovo ponúka celoslovensky známe kúpalisko Vadaš plné tobogánov a špeciálnych bazénov (napríklad s vlnobitím). A z kúpaliska je to iba na skok (cez most) do maďarského mestečka Ostrihom, v ktorom si môžete  pozrieť najmä známu Ostrihomskú baziliku z ktorej je nádherný výhľad na okolie. Odporúčame absolvovať aj platenú prehliadku. Ak si chcete výlet spestriť, využije jazdu loďkou po Dunaji, ktorá je komentovaná a ukáže vám najkrajšie prvky lokality + porozpráva i čo to z histórie. Viac informácií o bazilike nájdete na tejto stránke, aktuálny cenník kúpaliska zase po kliknutí sem.

Donovaly

Donovaly sa za posledné roky zmenili na miesto priam stvorené pre deti akéhokoľvek veku. Na svoje si prídu drobci i maturanti, aktivity viete pekne prispôsobiť ročníku, ktorý na školský výlet ide. Navštíviť môžete Harmaneckú jaskyňu, DAMi´Bike PARK SNOW (cyklistika), lanové centrum, požičať si môžete elektrokolobežky alebo si môžete pozrieť pretek psích záprahov. Menšie deti budú nadšené z Habakukov, dedinky, ktorá je inšpirovaná rozprávkami Pavla Dobšinského alebo z Myšiačikovho detského parku. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke. Donovalom a ich atrakciám sme sa venovali v špeciálnom článku – Kam na výlet na Donovaloch.

Čierny Balog (Vydrovská dolina)

Náučné enviromentálne hry, prechádzky prírodou Lesníckeho skanzenu, spoznávanie ľudových tradícií, kultúry a slovenskej fauny a flóry. To všetko ponúka Vydrovská dolina v Čiernom Balogu. Nechýba jazda Čiernohorskou železnicou. Najviac si ale užijete špeciálne enviromentálne hry, ktoré deti naučia správnej separácií odpadu, viaczmyslovému vnímaniu, prezrú si tradičnú techniku zdobenia plátna, pozrú film alebo si pozrú výrobu recyklovaného papiera. A zoznam ešte stále nekončí! Ponuka je naozaj široká, všetky možnosti i postup pri rezervácií tohto zážitku nájdete na tejto stránke.

Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

Pošli známemu

Najnovšie blogy

7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť 7 lyžiarskych stredísk na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť Táňa Žifčáková 04. 01. 2021 Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Koronavírus K pravej zime patria lyže a Slovensko je plné príležitostí ako si užiť radosť z jazdy. Zdravý horský vzduch, upravené trate a lákavé sprievodné aktivity v našich ski centrách čakajú len na vás. Vzhľadom na aktuálnu...
Štátne sviatky a voľné dni v roku 2021, čakajú nás 4 predĺžené víkendy Štátne sviatky a voľné dni v roku 2021, čakajú nás 4 predĺžené víkendy Táňa Žifčáková 04. 01. 2021 Pri troške plánovania si môžete v roku 2021 dopriať naozaj štedrý počet voľných dní. Tešiť sa môžete na štyri predĺžené víkendy. A hoci mnohé sviatky pripadnú na sobotu/nedeľu alebo rovno do stredu týždňa,...
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím