Minerálne termálne pramene Smrdáky

Jedinečné prírodné termálne pramene na juhozápadnom Slovensku, uprostred Záhoria, vo vzdialenosti zhruba 80 km od Bratislavy. Minerálna voda je chloridovo-hydrouhličitanová, vápenato-sírna, ktorej najúčinnejšou zložkou je aktívna dvojmocná síra obsiahnutá vo vode vo forme voľného a viazaného sírovodíka. A práve pre tento mimoriadny obsah sírovodíka sa minerálna voda v Smrdákoch považuje za najkoncentrovanejšiu sírnu vodu nielen na území Slovenska, ale aj v celej strednej Európe. Minerálna voda a bahno sú liečivé a pomáhajú pri liečbe neinfekčných kožných ochorení a porúch pohybovej sústavy a to formou vaňových kúpeľov.

S prameňmi je spojená legenda o pastierovi, ktorý si v ich smradľavej vode liečil svoje ubolené nohy. Prvá písomná zmienka o kúpeľnom mieste Smrdáky pochádza z roku 1617 a prvý skutočne kúpeľný dom tu postavil v nitriansky podžupan Jozef Vietoris, ktorý kúpeľným hosťom slúži dodnes. Počas napoleonských vojen a prvej svetovej vojny sa tu liečili aj vojaci z celého Rakúsko-Uhorska. Po roku 1952 boli navŕtané v kúpeľoch nové minerálne pramene a začala sa moderná éra kúpeľníctva. 

Kúpele Smrdáky využívajú v súčasnosti dva pramene sírovodíkovej vody s názvom Jozef I. a Jozef II. s nasledovnou balneologickou charakteristikou: prírodná , liečivá, slabo mineralizovaná, hydro-uhličitanovo, chloridouhličitanová, sódna, sírna voda so zvýšeným obsahom kyseliny boritej, studená(teplota 13 st.C), hypotonická, zásaditá s obsahom sírovodíka cca 600 mg/I vody. Unikátne kúpele sú vďaka minerálnej vode s výnimočne vysokým obsahom sírovodíka často označované za „slovenské Mŕtve more".

Najčastejšie otázky o atrakcii Minerálne termálne pramene Smrdáky

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím