Slovenský betlehem Rajecká Lesná

Turistický región
Malá Fatra, Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy

Obdivuhodné rezbárske dielo rezbára Jozefa Pekaru, umiestnené v Dome Božieho narodenia v Rajeckej Lesnej. Ručne vyrezávané dielo vznikalo celých 15 rokov, jeho dĺžka je 8,5 m, široké je 2,5 m, vysoké 3 m a je v ňom rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Je to jedinečné a originálne dielo.

Majstrovské dielo zobrazuje Kristovo narodenie ako aj dejiny slovenského národa, ktoré Jozefa Pekar včlenil do biblického prostredia. Scéna Božieho narodenia uprostred diela je začlenená do obce Rajecká Lesná a okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny so svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Slávnostné otvorenie tohto monumentálneho diela pre verejnosť sa uskutočnilo 26. novembra 1995 a verejnosti bola sprístupnená prvá časť a to oblasť Stredoslovenského kraja. O rok neskôr bola inštalovaná oblasť Západoslovenského kraja a o ďalší rok v novembri 1996 sa dielo skompletizovalo a to doplnením o oblast Východoslovenského kraja.

Slovenský betlehem je učebnicou dejepisu i zemepisu, zrkadlom umu a umenia rezbárskych tradícií v Rajci. Dýcha z neho optimizmus, radosť z práce i zo života, všedný i sviatočný deň prostého človeka. Je najväčším pohybujúcim sa dreveným betlehemom na svete. Súčasťou budovy, v ktorej je umiestnený betlehem, sú aj spovednice, ktoré sa využívajú počas púte na slávnosť Najsvätejšej Trojice a Narodenia Panny Márie, a Galéria na prvom poschodí, kde sú vystavené drevorezby významných rajeckých rezbárov akými sú Brieštenský, Veselý, Bača. Slovenský betlehem je otvorený pre verejnosť celoročne, sedem dni v týždni, a vstupné do neho je dobrovoľné. V blízkosti sa nachádza veľké parkovisko.

Najčastejšie otázky o atrakcii Slovenský betlehem Rajecká Lesná

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím