Turistický región
Západné Slovensko, Hont, Dolná Nitra, Tekov, Južné Slovensko, Pohronský Inovec, Nitriansky kraj

Santovka prameň

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Levice, Santovka

Žriedlo minerálnej vody Santovka je známe už skoro poltisícročia. Pramene sa sa nachádzajú v obci Santovka v južnej časti Slovenska, okres Levice. Svoje prvé medzinárodné ocenenie získala santovská kyselka na výstave v Hamburgu už v roku 1869. V Santovke sa nachádzajú tri skupiny minerálnych prameňov. Zemitá, zásaditá a uhličitá kyselka je vhodná na niektoré žalúdočné a črevné choroby, pri cukrovke, chorobách obličiek, pečene a pri kataroch horných ciest dýchacích. Minerálna voda má priaznivý vplyv na ľudský organizmus, pomáha pri regenerácii ľudského organizmu po fyzickej námahe a podporuje duševné zdravie. Obsahuje aj lítium, ktorého výskyt v minerálnych vodách je veľmi vzácny. Oblasť Santovky je zvláštna tým, že tu majú na výber vodu obyčajnú, stolovú, ale i liečivú. Táto legendárna minerálna voda získala na medzinárodných výstavách až 28 medailí.

Prevádzková budova plniarne bola vybudovaná v roku 1958. Za budovou v parku je verejný prameň, ktorý je individuálnym záujemcom denne k dispozícii na plnenie fliaš, len v čase od 15.00 do 18.00 hod. Návštevníci si môžu vodu zadarmo naplniť cez hadičku otvorením guľových ventilov.

Počas letnej sezóny od mája, a v čase priaznivého počasia až do konca septembra, sú v Santovke v prevádzke vonkajšie bazény, ktoré sú napĺňané výlučne termálnou prírodnou vodou priamo z geotermálneho prameňa, nachádzajúceho sa v areáli kúpaliska.

Najčastejšie otázky o atrakcii Santovka prameň

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3