Poslať otázku

Poslať
Dovolenka, ubytovanie a hotely na Slovensku, v Tatrách - Sorger.sk
02 21 02 57 57
pobyty na Slovensku

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry sa nachádza v podhorskej osade Vlkolínec, miestna časť mesta Ružomberok. Podľa dostupných písomných záznamov sa vznik Vlkolínca, pôvodne osady drevorubačov a uhliarov, predpokladá medzi druhou polovicou 14. a prvou polovicou 15. st. Drevené zrubové domčeky, ktoré sa týčia vo svahovitom teréne Veľkej Fatry, sú postavené z otesaných kmeňov ihličnatých stromov ukladaných na kamennú podmurovku a strechy sú pokryté dreveným šindľom. Zruby pozostávajú z troch miestností, vstupného pitvora - kuchyne, komory na odkladanie jedla a náradia a izby, ktorá slúžila ako obytný priestor a aj na spanie celej rodiny. Vlkolínskym unikátom je to, že tieto drevenice sú ošetrené farebným vápenným náterom. V osade sa nachádzajú len dve murované historické stavby, kostolík zasvätený Navštíveniu Panny Márie a bývala ľudová škola.

Vo Vlkolínci nájdete viaceré expozície: Roľnícky dom a dvor, tradičný roľnícky dom aj s hospodárskymi budovami, Dom UNESCO Vlkolínec, reprezentačný priestor na propagáciu Vlkolínca a UNESCO pamiatok na Slovensku, Kostol Navštívenia Panny Márie, Koliba salaša na Vtáčniku, pastierská koliba, Minigaléria v sýpke, ktorá vznikla zrekonštruovaním pôvodnej sýpky na obilie a tvoria ju diela remeselníkov, umelcov a maliarov, Galéria ľudového umenia v budove bývalej školy, ktorú tvoria diela ľudových umelcov, remeselníkov a maliarov, Farma (zvieratá z tradičného chovu a aj niektoré trochu netradičné pre túto oblasť), Bývala ľudová škola, Dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. Niektoré sú pre návštevníkov otvorené celoročne a niektoré sú prístupné len počas hlavnej turistickej sezóny.

Jednoducho vo Vlkolínci akoby zastal čas a vy sa ocitnete v polovici minulého storočia. Osada je jednou z najvyhľádavanejších turistických atrakcií Liptova. V roku 1993 bol Vlkolínec zapísaný i do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cez Vlkolínec prechádza cyklistická trasa a mnoho majiteľov dreveníc ponúka aj ubytovanie. Počas leta sa v osade organizuje viacero podujatí ako napríklad „Nedeľa vo Vlkolínci“.

Najčastejšie otázky o atrakcii Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím