Prírodný park kaštieľa Betliar

Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Anglický park, ktorý je súčasťou kaštieľa v Betliari, bol v roku 1978 zapísaný do Zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta. Rozsiahly park s rozlohou 80 ha, s viacerými romantickými stavbami, fontánami, sochami či dekoračnými vázami patrí medzi naše najkrajšie a najzachovalejšie historické parky. Založil ho koncom 18 st. gróf Leopold Andrássyho (1767 - 1824), ktorý pozval na svoje panstvo významného záhradného architekta Henricha Nebiena, ktorý položil základy betliarskeho anglického-prírodného parku. Nasledovníkom Henricha Nebiena sa v roku 1823 stal Jozef Bergman, ktorý navrhol v parku  vysoký kamenný vodopád pripomínajúci rímske antické akvadukty, pod ktorý umiestnil grottu (jaskyňu) pre ľadové medvede.

V parku je veľa zaujímavých zákutí a stavieb -  pred kaštieľom je to fontána so sochou Psyché od francúzskeho sochára Ferdinanda Barbedienne, ďalej zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou, kde rodina Andrássyovcov chovala medveďa hnedého, líšku, vlka a rysa a aj zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Ďalej sú to slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most či Hermesova studňa, pri vstupnej bráne je to zasa klasicistická rotunda z konca 18. st., ktorú Andrássyovci využívali najprv ako knižnicu a neskôr ako archív. Dnes, po presťahovaní knižnice do kaštieľa, je na tomto mieste Múzeum Contemporary, ktorého autorom bol Jaro Varga (1982), slovenský umelec žijúci v Prahe, kurátor galérie MeetFactory a objekt je využívaný na občasné krátkodobé výstavy. Súčasťou parku sú aj vzácne cudzokrajné dreviny, či majestátne domáce duby a smreky. Najvzácnejšie stromy sú situované v bezprostrednej blízkosti kaštieľa, rastie tu aj najväčšia magnólia v strednej Európe, zelkova ostrolistá, katalpa, ginko dvojlaločné, či ľaliovník tulipánokvetý. V parku sú prítomné aj cenné exempláre čerešne pilkatej sakury, lipy veľkolistej so strihaným listom, douglasky tisolistej a iných. A nemenej dôležité sú aleje, ktoré slúžili ako vychádzkové trasy pre panstvo.

V súčasnosti je park využívaný na vzdelávacie a výchovne aktivity a na relaxačné prechádzky. Konajú sa tu rôzne hudobné podujatia alebo remeselné trhy či výstavy ruží. Pre širokú verejnosť je park spístupnený počas celého roka.

Najčastejšie otázky o atrakcii Prírodný park kaštieľa Betliar

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím