Prírodné minerálne pramene Piešťany

Turistický región
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava

Piešťanské pramene termálnej minerálnej vody majú vysoký obsah minerálov a značné množstvo síry a sírovodíka. Vyvierajú z hĺbky zeme až 2000 m v obtokovom ramene rieky Váh. V jej usadeninách sa tvorí sírne bahno, ktoré je unikátne a výnimočné nielen v Európe, ale i v celosvetovom meradle. Liečivé účinky piešťanských prameňov poznali už pravekí ľudia, ako dokazujú mnohé archeologické nálezy. Horúca termálna voda nezamŕzala ani v zime a pri prameňoch sa zhromažďovala zver aj lovci zo staršej doby kamennej. Po prvýkrát  boli opísané liečivé účinky termálnej minerálnej vody a sírneho bahna v Piešťanoch v 14. storočí.

Vyviera tu 10 minerálnych prameňov s priemerným obsahom 1500 mg minerálnych látok / 1 liter minerálnej vody. Minerálne pramene sú stredne mineralizované sírnato-hydrouhličitanové, vápenato-horčíkové, sírne, hypotonické s teplotou 67 - 69°C a s obsahom voľných plynov, najmä sírovodíka. Využívajú sa hlavne na kúpele, ale tiež na pitnú kúru a súčasťou liečby je aj bahno, ktoré patrí medzi najznámejšie peloidy sveta. Jeho podstatou sú usadeniny vznikajúce v obtokovom ramene rieky Váh v mieste výverov sírnej termálnej minerálnej vody. Pramene nesú mená po významných osobnostiach, ako napríklad Hynie, Cmunt, Scherer, Trajan, alebo Beethoven.

Najvýdatnejší a najstarší prameň termálnej vody je pomenovaný podľa českého vyhnanca a básnika oslavnej básne o piešťanských liečivých kúpeľoch Adama Trajana Bešeňovského. Hĺbka studne je 7,5 metra teplota 65 - 67°C a odberné množstvo vody je 1200 m3/deň. Prameň, z ktorého je možné si načapovať vodu do fľašky a odniesť si ju domov sa nachádza v murovanom altánku v rohovej časti kúpeľnej budovy Napoleon Danubius na kúpeľnom ostrove. Ďalšia pitná fontánka sa nachádza i pri jazierkach v parku. Osobám s prekysleným organizmom alebo močovými kameňmi sa odporúča vypiť denne dva až trikrát decilitrový pohár vody.

Termálna minerálna voda a unikátne sírne bahno patria k prírodným liečivým faktorom, ktorým vďačia Piešťanské kúpele za svoju takmer 200-ročnú tradíciu. Prírodné liečebné procedúry v kúpeľoch sú obzvlášť účinné v liečbe reumatizmu, rehabilitácii pohybového aparátu a nervového systému. 

Najčastejšie otázky o atrakcii Prírodné minerálne pramene Piešťany

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím