Sorger mení svoje meno na Domalenka. Chcete vedieť viac? Kliknite sem

Kalvária a Kaplnka sv. kríža, Stará Turá

Turistický región
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, Malé Karpaty, Zelená voda, Považský Inovec
Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Nové Mesto nad Váhom, Stará Turá

Kalvária v Starej Turej na rímskokatolíckom cintoríne na Drahách v časti mesta „Nad humnami". Štrnást zastavení Krížovej cesty lemuje cestu obklopenú alejov lipových stromov z roku 1898, ktorá vedie k dominante, Kaplnke sv. Kríža.

Je to jednoloďová neogotická stavba s polkruhovým záverom, v priečelí ktorej sa nachádza veža s ihlancovou strechou a dvojkrížom. Steny s lomenými oknami členia mohutné pilastre v podobe oporných stĺpov, ktoré na čelnej stene zastrešujú vežičkové nadstavce. Stavbu Kalvárie podnietila veľkolepá púť do Mariazellu a základný kameň bol položený 20. októbra 1862 a dokončená bola v septembri roku 1863. Kalvária s Kaplnkou sv. Kríža vznikla pre konanie náboženského kultu, na posilnenie veriacich vo viere a na pamiatku milénia príchodu solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

V rokoch 1998 a 2005 prešla Kalvária s kaplnkou čiastočnou rekonštrukciou. Kaplnka sv. Kríža sa využíva aj ako cintorínska kaplnka. Od roku 2008 je Kalvária s kaplnkou Národnou kultúrnou pamiatkou.

Najčastejšie otázky o atrakcii Kalvária a Kaplnka sv. kríža, Stará Turá

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.