Sorger mení svoje meno na Domalenka. Chcete vedieť viac? Kliknite sem

Hričovský hrad

Turistický región
Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Súľovské vrchy, Javorníky
Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Hričovské Podhradie

Jeden z najstarších hradov stredného Považia, západne od Žiliny v obci Hričovské Podhradie. Prvý krát sa písomne spomína v darovacej listine z roku 1265 pre Mikuláša z rodu Beych. Ten ho zrejme dostal od Belu IV.  po smrti zakladateľa a staviteľa hradu magistra Toluša, syna Farkaša. Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov a v roku 1563 ho odkúpil František Thurzo. Keďže Thurzovci na Hričove nebývali a nevenovali sa jeho obrane a údržbe, bol hrad počas Bočkajovského povstania v roku 1605 spustošený hajdúchmi. Ku koncu 17. storočia je už Hričovský hrad na svoju dobu málo pohodlný, začína čas jeho zániku a rozpadu.

V súčasnosti sa zachovali z hradu len múry paláca a obranná veža. V roku 2010 vzniklo Združenie priateľov Hričovského hradu, ktorému nie je ľahostajný ľahostajný osud hradu, a ktorého cieľom je postupné zakonzervovanie zachovaných častí hradu a vykonanie archeologického výskumu.

Východiskom výstupu k hradu je obec Hrušovské podhradie, kde je možné nechať autom a pešou chôdzou pokračovať po červeno značenom turistickom chodníku, lesom a miernym stúpaním až k hradu. Cesta na hrad trvá približne 1 hod. Poloha hradu ponúka krásny výhľad na okolie, na jeho západnej a severnej strane je možné vidieť dolinu Váhu, na východnej strane Žilinu a Malú Fatru. V roku 2013 bol otvorený aj náučný chodník Hričovského hradu s oddychovými zónami, ktorý tvorí 20 vyrezávaných tabúľ o hrade Hričov, faune a flóre okolia. Jeho súčasťou je aj hrad Hričov a menšie jaskyne pod hradom. V rámci tohto chodníka boli postavené aj dva altánky, jeden v centre obce, kde bol vybudovaný aj oddychový priestor so studňou, ohniskom a informačnou tabuľou o trase náučného chodníka, a druhý altánok je pod hradom. V blízkosti hradu je možné navštíviť aj chránený prírodný útvar Hričovskú skalnú ihlu, spomínané Malé jaskyne pod hradom alebo skalu Tajomný mních. Výlet na hrad je nenáročný a vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Najčastejšie otázky o atrakcii Hričovský hrad

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2022 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.