Historický park Snina

Historický park založený pravdepodobne na začiatku 19. storočia po dokončení výstavby kaštieľa. Pôvodne ho tvorili znížený parter v bezprostrednej  blízkosti kaštieľa a tzv. malého kaštieľa s osadenou fontánou so sochou Herkulesa a v súčasnosti už nezachované záhrady francúzskeho štýlu pred kaštieľom. V záhrade s malým kaštieľom bol rybník, kamenný dom a kúpeľné domčeky. V dolnej časti areálu, na nive Cirochy, sa nachádzal samostatný ostrov. Definitívnu podobu dostal  park v období druhej polovice 19. storočia (medzi rokmi 1860 - 1866). Pestovali sa tu ovocné plodiny, no po roku 1874, nový vlastník sninského panstva Eugen Sachsen Gotha Koburg z Belgicka zrušil ovocnú záhradu a vysadil v parku cudzokrajné druhy drevín a dve samostatné aleje – gaštanovú a hrabovú.

V prvej polovici 19. storočia rodina Rollovcov dokončila stavbu kaštieľa a spolu s ním aj park, ktoré sa tak stali ozdobou mestečka. Vysadili vzácne rastliny všetkého druhu a množstvo ovocných stromov v rozsiahlych záhradách. Pri kaštieli postavili veľkú a drahu oranžériu s tromi veľkými skleníkmi s množstvo vzácnych kvetov, exotických kríkov a stromov, takže v Snine vznikla jedna z najslávnejších záhrad. V súčasnosti sa v parku nachádzajú rôzne druhy stromov ako vŕba biela, javor poľný, brest horský, jelša lepkavá, dub letný, agát biely, borovica čierna, hrab obyčajný, lipa malolistá, pagaštan konský, platan javorolistý, borovica hladká a smrek pichľavý. Najstarším stromom je dub letný (Ouercus robur), ktorý sa nachádza v areáli nemocnice. Obvod jeho kmeňa je 451 cm, vek približne 300 rokov.

Dnes je historický park súčasťou oficiálnej cyklotrasy "Za históriou Sniny", má celkom 9 zastavení a môžeme sa v ňom stretnúť aj s tretím najhrubším pagaštanom konským na Slovensku. Slúži ako pasívna zelená oddychová zóna a jeho návštevu je možné spojiť s prehliadkou kaštieľa. Aj napriek viacerým nevhodným stavebným zásahom ( nemocnica, futbalové ihrisko) predstavuje ucelený zelený masív uprostred mestskej sídelnej aglomerácie.

Najčastejšie otázky o atrakcii Historický park Snina

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím