Turistický región
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Hájske vodopády

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Košice-okolie, Háj

Nadmorská výška: 329 - 390 m.n.m.
Výška vodopádov: 1 - 7 m

Vodopády nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sa nachádzajú v Hájskej doline (krasovej tiesňave) neďaleko cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Hájsky potok, ktorý preteká dolinou, vytvára vďaka výškovým rozdielom až 300 m v travertínových hrádzach na konci tiesňavy, v oblasti od Čertovho mosta, sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov rôznej veľkosti:

Dolný Hájsky vodopád (329 m.n.m.) s výškou 5 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 1 a nachádza sa tu aj turistický rázcestník Hájske vodopády 360 m.n.m.), Hájsky vodopád Veľký most (342 m.n.m.) s výškou okolo 3,1 m, Malá Hájska kaskáda (349 m n.m.) s výškou okolo 2 m, Hájsky vodopád Malý most (355 m n.m.) s výškou okolo 3 m, Hájsky vodopádik ( 360 m.n.m.) s výškou okolo 1,5 m, Kamenný žľab vodopádik ( 365 m.n.m.) s výškou okolo 1,4 m, Smaragdový vodopád ( 370 m n.m.) s výškou okolo 1,7 m, Veľký Hájsky vodopád ( 373 m.n.m.) s výškou okolo 7 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 2), Stredný Hájsky vodopád (387 m.n.m.) jeho výška je 5,9 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 3), Horný Hájsky vodopád (396 m.n.m.) jeho výška je 5,3 m (tento vodopád je od asfaltovej cesty označený ako vodopád č. 4).

Prístup k vodopádom je z obce Háj do obce Hačava po žltej turistickej značke cez Hájsku dolinu a po červenej značke vedie k nim aj cyklotrasa. Pri Veľkom Hájskom vodopáde je altánok, lavičky a ohniská na opekanie, lavička sa nachádza aj pri Strednom Hájskom vodopáde. Parkovanie je možné na parkovisku pri druhom smerovníku Veľký Hájsky vodopád, menšie parkovisko je aj priamo v doline, alebo možná odstávka auta je aj pri Čertovom moste. K vodopádom je možné sa dostať aj pešo z obce Háj po lesnom chodníku, ktorý začína pri plote posledného domu. Táto cesta vedie skoro ku všetkým vodopádom (okrem Horného Hájskeho vodopádu ten je prístupný len od cesty).

Najčastejšie otázky o atrakcii Hájske vodopády

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3