Dobročský prales

Nadmorská výška: 750 - 1050 m.n.m.

Prales s rozlohou 104 ha je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie od roku 1913. Nachádza sa v katastrálnom území obce Čierny Balog v okrese Brezno, 6 km južne od osady Dobroč, v závere doliny Brôtovo, v lokalite Pod Geraukou. Ide o najstaršie pralesové chránené územie 5. stupňa ochrany, na ploché ktorého sú zastúpené všetky vývojové štádia a fázy karpatského zmiešaného lesa. Hlavnými drevina sú jedľa, smrek, buk, menej javor horský, jaseň štíhly a brest horský, stromy obrovských rozmerov. Stromy podobných dimenzií v súčasnosti v pralese nerastú, najhrubšie jedle dosahujú prsný priemer 150 - 160 cm. Jedľa sa prirodzene dožíva 450, smrek 350, a buk 250 rokov. V súčasnosti však najväčšie stromy v pralese odumierajú.

Okrajom územia prechádza značkovaná turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo smerom na Sedmák. Návšteva pralesa je prístupná len odborným exkurziám so sprievodcom, trvá približne 1,5 hod. a je potrebné si ju objednať minimálne deň vopred. Oblečenie a obuv do terénu by mala byť prispôsobená terénu a počasiu. Samotné územie už dlhodobo slúži na vedecko-výskumné účely. V roku 1998 udelila Rada Európy Dobročskému pralesu Európsky diplom, ktorý je ocenením prírodných hodnôt územia ako aj príkladnej starostlivosti oň.

Najčastejšie otázky o atrakcii Dobročský prales

Uvedené vzdialenosti sú merané vzdušnou čiarou, skutočná dĺžka cesty môže byť iná.
Ktoré atrakcie sa nachádzajú v blízkosti?
1
3
© 2021 CA SORGER - Všeobecné obchodné podmienky - Kontakt | Všetky práva vyhradené.
Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím